Едно от състоянията, което най-често се асоциира с покачване на телесното тегло и трудно забременяване при жените след 30 годишна възраст е тиреоидитът на Хашимото. Причината е, че от това автоимунно заболяване страдат или са страдали през живота си 5 процента от хората по света като над 80 % от тях са жени.
КАКВО ВСЪЩНОСТ Е ТИРЕОИДИТ НА ХАШИМОТО?
Това е състояние , при което имунната система атакува щитовидната жлеза , която отделя хормоните трийод тиронин (Т3) и тироксин (Т4). Поради структурните и функционални нарушения, които претърпява, с времето щитовидната жлеза започва да отделя по-малки количества Т3 и Т4. Медицинският термин за това състояние е „хипотиреоидизъм“ („хипо“ – под, нисък, „тиреоид“ – щитовидна). Основната функция на двата хормона е да регулират базовия метаболизъм, пулса и телесната температура. Когато нивата на Т3 и Т4 са ниски, метаболизмът и пулсът се забавят и телесната температура се понижава. Това води и до редица други симптоми като запек, усещане за умора и напълняване.
ЗАБРЕМЕНЯВАНЕ С ТИРЕОИДИТ НА ХАШИМОТО
Както вече сме споменали и в други статии, наднорменото тегло само по себе си прави забременяването по-трудно, поради хормоналния дисбаланс, които причинява. Увеличеното количество мастна тъкан е свързано с покачване на нивата на естрогените (женските полови хормони). Често това е съпътствано и с инсулинова резистентност (клетките не реагират на инсулина), което от своя страна води до повишени нива на инсулина и андрогените (мъжките полови хормони) . Всички тези фактори се отразяват негативно на овулацията. Тя може да стане нередовна или съвсем да спре, което прави забременяването по-трудно.
При жените с Хашимото, дори при липса на наднормено тегло, е налице хормонален дисбаланс, свързан с понижените нива на Т3 и Т4. Той сам по себе си може да доведе до нарушения в овулацията и трудно забременяване.
Дори след постигане на бременност при жени с Хашимото, хормоналните нива трябва да се изследват много по-често отколкото при жени без заболяването. Следенето на бременността отблизо и добрият мениджмънт на автоимунното състояние са задължителни условия за успешното протичане на бременността.
Дори всичко това да ви звучи стряскащо, не забравяйте, че съвременната медицина предлага много добър мениджмънт на тиреоидитът на Хашимото. Най-важно е ранното диагностициране! През февруари 2018 известната Американска манекенка Джиджи Хадид публикува в социалните мрежи, че е диагностицирана с автоимунното заболяване. Това обаче изглежда не и е попречило да стане петият най-високо платен модел през 2017, с 9.5 милиона долара изкарани през годината.