• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ЛЕКАР И ПАЦИЕНТ

ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ЛЕКАР И ПАЦИЕНТ

ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ЛЕКАР И ПАЦИЕНТ – КЪДЕ Е ГРАНИЦАТА?

Откритостта и доверието в общуването с лекаря са ключови за гладкото протичане на лечението. Както всички останали връзки, връзката между лекаря и пациента изисква време, за да се изгради.

Лични отношения обикновено се създават с лекар, който посещавате често/ от дълго време. Ако Ви се наложи да забременеете чрез ин витро, очаквайте чести срещи с лекуващия Ви акушер-гинеколог. Това несъмнено ще Ви сближи.

КЪДЕ Е ГРАНИЦАТА?

Всеки лекар знае колко е важно пациентът да е спокоен и да говори свободно за симптомите си. От своя страна, всеки пациент трябва да се чувства комфортно да задава всякакви въпроси за здравето си, колкото и глупави да му се струват те.  Това означава, че лекарят си върши добре работата.

Колкото и прекрасни да са отношенията Ви с Вашия лекар, не забравяйте, че те са професионални. Звъненето по лични телефони извън работно време без уважителна причина е недопустимо.

Лекарите също като всички останали хора имат семейство, деца и нужда от адекватна почивка. Сред лекарите е най-висок процентът на хората, диагностицирани с така наречения „бърнаут“ (от англ. „burnout“), т.е. физическа/ментална преумора, причинена от стрес и твърде много работа. Според много проучвания медицинските специалисти са също така сред най-често страдащите от депресивни състояния.

СПЕШНО ИЛИ НЕОТЛОЖНО?

Много от среднощните обаждания могат да бъдат избегнати. Просто малцина пациенти знаят, че има разлика между спешно и неотложно състояние и вината за това не е тяхна.

Спешното състояние изисква незабавна намеса. Например, бременна жена изведнъж получава силни болки в корема и прокървява. Ако ситуацията не бъде овладяна веднага, има опасност и за майката, и за плода.

Неотложното състояние търпи известно закъснение в реакцията, защото не представлява пряка опасност за живота.  Обикновено такива проблеми не се появяват изведнъж или поне прегледът може да почака до сутринта – например болки в ставите, кашлица и пр. В паниката човек често губи преценката си. Ако не сте сигурни дали проблемът може да почака, по-добре се обадете на лекуващия лекар или спешна помощ.

БЕЙБИ ШАУЪР

БЕЙБИ ШАУЪР – ЩО Е ТО

БЕЙБИ ШАУЪР – ЩО Е ТО И КАКВА Е ПОЛЗАТА ОТ НЕГО

Празненствата в чест на бебето и бъдещата майка са познати на света от векове. Най-новата мода е от САЩ – т. нар. бейби шауър (baby shower), който все повече набира популярност и у нас.

КАК СЕ ОРГАНИЗИРА БЕЙБИ ШАУЪР

Най-често организацията се поема от близка приятелка на бременната. Все пак бъдещата майка заслужава почивка. В САЩ партито се провежда няколко седмици преди термина. Българите обаче сме болезнено суеверни на тема предварително празнуване. Затова пък можете да съчетаете модерното с традиционното. Просто направете бейби шауъра на 40-ия ден след раждането,както гласи обичаят.

Обикновено се канят само жени. Сервират се предимно десерти и безалкохолни напитки, защото партито най-често се провежда през деня. Много сладкарници предлагат  специално декорирани бисквити и торти. Разбира се, не сте длъжна да се придържате към тези „правила“ и можете да направите празненството си уникално като самата вас!

КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ

Макар, че повечето свързват бейби шауърите с купища подаръци, те не са само за това. Идеята им е да се създаде уютна атмосфера, където бременната жена да получи ценни съвети за раждането и майчинството от по-опитни от нея.

Разбира се, подаръците са другият ключов елемент на празненството. Всички знаем колко е скъпо отглеждането на дете. За да няма дублажи, можете да направите списък с нужните ви неща. За улеснение може да използвате списъците със желания (wishlists) на сайтовете за онлайн пазаруване.

Много бъдещи майки включват и различни игри в програмата. Едни познават на кого ще прилича бебето, други пък повиват кукли за време – важното е да се веселим особено при тревогата от предстоящото раждане.

ИДЕИ ЗА ПОДАРЪЦИ

Да е практично или да остава за спомен? Най-важното е да е качествено.  У нас е популярно да се купува на новороденото златно бижу – добра инвестиция е и е винаги на мода. Не сте длъжни да го правите, особено, ако сте със скромни възможности или семейството има по-належащи нужди. Ако съвсем не сте сигурни какво да вземете, подарете ваучер, пари или просто попитайте. ОРИГИНАЛНИ ПОДАРЪЦИ ЗА НОВОРОДЕНИ

МЕДИЦИНА В ИНТЕРНЕТ – ОПАСНО ИЛИ ПОЛЕЗНО?

МЕДИЦИНА В ИНТЕРНЕТ – ОПАСНО ИЛИ ПОЛЕЗНО?

ЧЕТЕНЕТО НА МЕДИЦИНА В ИНТЕРНЕТ

На всеки от нас се е случвало да напише симптомите си в Интернет в търсене на бързи отговори. Интернет казва, че сме тежко болни, а според личния лекар е просто настинка. Кой е прав? Четенето на медицински материали днес е по-достъпно от всякога. А дали е опасно или по-скоро полезно – зависи от нагласата на четящия.

Любознателните пациенти са повод за радост. Изключително приятно е да се работи с  човек, който се интересува от здравето си и желае да научи нещо повече.  Така пациентът не се чувства сякаш му се говори на чужд език и може да участва активно в лечебния процес.  Ние имаме няколко съвета, които ще направят четенето Ви по-ползотворно:

1.ВСЕКИ МОЖЕ ДА НАПИШЕ СТАТИЯ

Интернет пространството е достъпно за всички. Няма как да знаете кой се крие зад псевдонима, какви са знанията и намеренията му. Бъдете изключително критични в четенето си и не приемайте нищо за 100% истина. Това се отнася най-вече за любителските групи, форуми и блогове.

Повечето болници имат сайтове с достоверна и достъпно поднесена информация. Съветваме Ви да се придържате към тях. Нашите статии се пишат от хора, занимаващи се с медицина и задължително се проверяват от лекари. Ако все пак забележите неточности, Ви молим да ни кажете.

2.ИЗГУБЕНИ В ПРЕВОДА

Има хора, които превеждат научни статии, водени от най-добри намерения. Проблемът е, че медицинските текстове са предизвикателство дори и за опитен преводач. Много е лесно да се направи грешка и преведеното да придобие съвсем различен смисъл. Тук знанията по чужди езици ще са Ви от полза, защото е за предпочитане да четете материалите в оригинал.

3.ИНТЕРНЕТ НЕ ЗАМЕСТВА ЛЕКАРЯ

Четенето на медицина в Интернет не трябва да е предпоставка за самолечение. Много често то вреди повече, отколкото помага. Ако беше толкова просто, лекарите нямаше да учат буквално цял живот. Всеки пациент има индивидуални нужди и изборът на най-подходящата терапия е изкуство, което се овладява с години опит.

Ако се интересувате от репродуктивна медицина, не се притеснявайте да ни задавате въпроси. Освен това сме отворени към нови идеи за статии, които ще са Ви от полза. Можете да споделите предложенията си, като ни изпратите съобщение във Facebook.

РОЛЯТА НА ДУЛАТА ПО ВРЕМЕ НА РАЖДАНЕТО

РОЛЯТА НА ДУЛАТА ПО ВРЕМЕ НА РАЖДАНЕТО

КАКВА Е РОЛЯТА НА ДУЛАТА ПО ВРЕМЕ НА РАЖДАНЕТО

Напоследък все повече се говори за раждане с дула. Макар, че звучи като нещо ново, дулите съществуват от векове и са разпространени в много култури. Неслучайно на картините с раждания са изобразени няколко жени, помагащи на майката. Думата  „дула“ идва от гръцки език и означава „жена, която служи“.

Дулата е помощник, придружител на бременната, притежаващ нужната квалификация.  Тя не е лекар или акушерка, няма право да преглежда или да назначава лекарства. Наемането на дула не Ви освобождава от женската консултация.

Дулите са насреща преди, по време на раждането и дори след него. Изборът, кога бихте искали да получите подкрепа, е Ваш. Това се уточнява на първата среща с дулата, която е около третия триместър.

КАК МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ДУЛАТА

Работата на дулата е да подготви бъдещите родители за раждането и отглеждането на детето, както и да предложи емоционална подкрепа. Тя е човекът, когото можете да потърсите винаги, когато имате нужда от съвет.

Както вече споменахме, дулата не е медицинско лице. Тя работи  в сътрудничество с лекарския екип. Въпреки това, всяка дула е наясно с родилния процес.  За улесняване на раждането тя може да предложи различни техники за дишане и немедикаментозно обезболяване. Те включват разходки, масажи, топъл душ или смяна на позата на тялото.

Дулите са посредници между лекарите и родилката. Те могат да разяснят на жената предстоящите й манипулации, така че тя да направи информиран избор. Дулите не налагат мнението си и не оспорват лекарските решения.

ДУЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ

От няколко години съществува Асоциацията на българските дули. Тя се състои от около 20 жени и 1 мъж, които са квалифицирани да практикуват тази професия. За съжаление, все още нямат дули от гр. Пловдив, но с радост ще отговорят на въпросите Ви.

Проучванията доказват, че жените, раждащи с дула, са по-спокойни и по-рядко страдат от усложнения или се нуждаят от обезболяване. Раждането с дула определено може да е едно уникално преживяване, но не забравяйте, че трябва да е съгласувано с избраната от Вас болница.

BACK