• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
Д-Р ДАРИНА ДАВИДОВА

ИНТЕРВЮ С Д-Р ДАРИНА ДАВИДОВА

  1. Как избрахте медицината за свое признание? Как се зароди желанието Ви да станете доктор?

Винаги съм усещала, че животът ми е свързан с медицината. Извървях дълъг и не лесен път за да осъществя тази моя мечта. Вложих много усилия и воля за да съм тук сега и да правя това, което обичам. В семейството ми няма лекари и за близките ми беше учудващо това мое желание. Благодарна съм им, че ме подкрепиха и бяха и продължават да са до мен през тези години.

  1. Защо се насочихте към репродуктивната медицина?

Акушерството и гинекологията е обширна специалност и дава възможност човек да специализира по-тясно в различни направления. Докато специализирах за мен акушерството и раждането на новия живот ми бяха любимата част от работата, защото в моите очи това е едно чудо и аз исках да съм част от него. Стерилетът е задълбочаващ се проблем дори и сред младите двойки. Тази част от нашата специалност е динамична и постоянно развиваща се и аз исках да участвам в нея. Така чувствам, че помагам на хората да бъдат истинско семейство.

  1. Какво бихте казали на всички хора с репродуктивнни проблеми?

Времето е ценно за всички. Моят съвет е да не чакат години наред и да не преживяват всеки месец разочарованието от отрицателния тест, защото това изтощава емоционално двойката. Когато се потърси специализирана помощ и проблемът се открие, дори и пътят до бебето да не е кратък, важното е, че са предприети мерки и е поета правилната посока.

  1. Кои са най-важните моменти през една бременност?

Бремеността е едно прекрасно състояние и всеки един момент от нея е ценен и важен.

В учебниците пише, че тя е физиологично състояние на жената, но всички ние знаем колко много промени настъпват във физиката и емоциите през тези девет месеца. Ежемесечите посещения при АГ специалист са от съществено значение.

  1. Имате разностранни интереси. В момента следвате Диететика. Колко е важно храненето по време на бременността?

Храненето е изключително важно през целия живот и особено през периода на бременността, когато освен за своето здраве трябва да мислим за правилното развитие и растеж на нашето бебе. Балансирания хранителен режим е важен още отпреди забременяването. В съвременния начин на живот предразполага към диетични грешки, които причиняват нарушения във въглехидратния метаболизъм на жената – инсулинова резистентност и често съпровождащия проблем поликистозни яйчници. Това от своя страна често води до затлътяване и впоследствие проблемно забременяване.

  1. Как разтоварвате съзнанието си през свободното време? С какво извън медицината обичате да се занимавате?

Обичам да карам колело, да чета книги, особено в направление човешка психология и взаимоотношения между хората. Като цяло съм активна личност и не обичам да стоя на едно място.

  1. Какво е Ню Лайф за Вас? Какво Ви поддтикна да направите тази важна крачка?

Ню Лайф е много специално място за мен. В известен смисъл е моето бебе в момента. Отдала съм се изцяло на клиниката и съм горда със себе си, че имах вярата и куража да направя тази крачка. Промените не винаги са лесни, но в известен смисъл са наложащи за да вървим напред и да се развиваме. Изборът ми да работя само и единствено в Ню Лайф дойде естествено и очаквано предвид моя интерес в сферата на репродуктивната медицина. Вярвам изцяло на клиниката – на хората зад нея, екипа от специалисти работещ тук и в посоката, която заедно сме поели и се развиваме.

 

д-р Дарина Давидова

 

ЛЮБОВ ПО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЯ

ЛЮБОВ ПО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЯ

Година след обявяването на пандемията Covid-19 е време за равносметка върху това колко много се промени живота ни. „Новото нормално“ оказа влияние върху всичко – работа, образование, пътувания, социални контакти.

Едно от най-значимите въздействия на пандемията COVID-19 е това върху партньорските взаимоотношения. COVID-19 създаде среда, която промени и напрегна динамиката в много връзки. И все пак тези връзки са необходими повече от всякога заради подкрепата, която носят.

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ЗА ДВОЙКИТЕ

Социалната дистанция като доказана стратегия за намаляване на заболеваемостта ни принуди да останем вкъщи. От една страна, времето, прекарано с партньора, дава чувство на сигурност и стабилност. От друга страна, липсата на известна самостоятелност (например по време на работния ден) руши връзката.

Несигурността откъм работата, финансите, обучението на децата, страхът от евентуално заразяване играят ролята на стресори. Всичко това плюс промяната в дневния режим на партньорите води до напрежение и конфликти. Конфликтите пък се отразяват на интимността във връзката, включително и на емоционалната такава. Следователно, нашите собствени чувства относно необичайната ситуация, в която се намираме в момента, рефлектират върху отношенията ни с другите.

КАК ДА СИ ПОМОГНЕМ?

Разногласията в семейството, породени от коронавируса далеч не означават, че връзката Ви трябва да приключи. Дори напротив – сега е идеалният момент да подсилите отношенията си и да се научите да се справяте с трудностите заедно.

Един от най-важните моменти в преодоляването на кризата е комуникацията. Напълно нормално е да изпитвате притеснение от пандемията и да се чувствате по-изнервени. Не очаквайте партньорът Ви да се досеща. Говорете за чувствата си и как бихте желали да си помогнете един на друг. Тези разговори сближават, а и така половинката Ви няма да изпитва вина за настроението Ви.

От друга страна, не трябва да забравяте, че партньорът Ви също преживява „новото нормално“ по негов си начин. Затова е необходим известен „контрол“ над емоциите. Това означава да запазите спокойствие и да помислите в ситуация, където иначе бихте избухнали. Например, вместо да вдигате скандал всеки път, когато половинката е забравил/а да купи нещо от магазина, замислете се как поведението Ви би се отразило на бъдещето на връзката. Самоконтролът помага на двойките да вземат адекватни решения без излишна драма, което повишава удовлетворението от съвместния живот.

Не на последно място, опитайте се да оползотворите максимално всичкото това време вкъщи. Сега е моментът за пролетно почистване или пък тренировки заедно. Разпределете си домашните задължения така, че да ви е възможно най-леко. Ресторантите и магазините може да не работят, но все пак намирайте начин да се поглезите един друг, например с вкусна вечеря.

Колкото и безнадеждна да ни се струва ситуацията с Covid-19, не трябва да забравяме, че в даден момент и това ще отмине.

ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ПАРТНЬОРИТЕ ПО ВРЕМЕ НА ИН ВИТРО?

 

МЕНСТРУАЛНИЯ СИ ЦИКЪЛ

ПЪРВИЯ ДЕН ОТ МЕНСТРУАЛНИЯ СИ ЦИКЪЛ?

КАК ДА ОПРЕДЕЛЯ ПЪРВИЯ ДЕН ОТ МЕНСТРУАЛНИЯ СИ ЦИКЪЛ?

Нарушенията в менструалния цикъл са често срещани и обикновено са симптом на друго гинекологично заболяване. Поради това, проследяването на менструалния цикъл е от изключителна важност за всяка жена, без значение какви са репродуктивните й планове, а в наши дни съвременните технологии го правят по-лесно от всякога.

НОРМАЛЕН МЕНСТРУАЛЕН ЦИКЪЛ

Под „менструален цикъл“ разбираме периодът от началото на едно менструално кървене до началото на следващото. Нормално продължителността му е 21-35 дни (средно 28 дни).

Ден 1 от цикъла Ви е първият ден от менструацията, което означава първият ден от отделянето на ясна, червена кръв (зацапването не се брои). През това време матката изхвърля повърхностния слой на лигавицата си. Между 1 – 5 ден от цикъла ви в яйчниците започват да се развиват нови фоликули (мехурчета с течност, съдържащи яйцеклетки).

Между 5 и 12 ден един фоликул нараства значително повече от другите и се означава като доминантен. Той започва да отделя естроген, който от своя страна увеличава дебелината на маточната лигавица, подготвяйки я за бременност.

Около ден 12-16 настъпва отделянето на узрялата яйцеклетка (овулация). При жени с по-дълъг менструален цикъл, овулацията може да настъпи и около 21 ден. Яйцеклетката е годна за оплождане до 24ч след овулация. Сперматозоидите могат да оцелеят в женския репродуктивен тракт до 5 дни. Следователно редовните полови контакти няколко дни преди овулация повишават шансовете за забременяване.

На мястото на отделената яйцеклетка се образува жълтото тяло, което произвежда прогестерон и естрогени и подготвя маточната лигавица за имплантация на зародиша. Ако бременност не е настъпила, около 28 ден жълтото тяло дегенерира, престава да секретира хормони и настъпва менструацията.

ЗАЩО Е ВАЖНО ДА ЗНАМ ПЪРВИЯ ДЕН ОТ МЕНСТРУАЛНИЯ СИ ЦИКЪЛ?

Знаейки кой е първият ден от менструалния Ви цикъл, можете лесно да изчислите приблизителната дата на овулацията (12-16 ден), следователно най-подходящите дни за зачеване. Това е по-трудно при жени с големи вариации в продължителността на менструалния цикъл. Днес съществуват домашни тестове за овулация, които значително улесняват двойките, правещи опити за бебе.

Някои хормонални изследвания се правят на строго определен ден от менструалния цикъл. Например, естрадиол, пролактин, лутеинизиращ хормон (LH) и фоликулостимулиращ хормон (FSH) се изследват на 3-ти ден, а прогестеронът – на 19-23-ти ден.

Някои лекарства се пият в конкретна фаза от менструалния цикъл. Например приемът на орални контрацептиви започва от първия ден на менструалния цикъл, а при някои жени се налага упоребата на прогестеронови препарати от 14-я ден.

КАК ДА ПРОСЛЕДЯВАМ МЕНСТРУАЛНИЯ СИ ЦИКЪЛ?

В наши дни съществуват различни приложения, които изцяло изместват стандартните менструални календари. Повечето приложения са безплатни и имат множество предимства – добавяне на други симптоми (главоболие, напрежение в гърдите и т.н.), характеристики на менструацията (количество кръв, болка) ,напомняне за прием на лекарства и дори опция за споделяне на информацията с лекар или партньор.

Менструалният цикъл на всяка жена е уникален. Независимо от това, значителните колебания в в продължителността, честотата и силата на кървенето трябва да бъдат обсъдени с Вашия акушер-гинеколог.

BACK