Дължината на менструалния цикъл е индивидуална за всяка жена, като нормално е между 21 и 35 дни, средно 28 дни. Вариации от няколко дни всеки месец не са изключени.
Когато менструалният цикъл е по-дълъг от 35-40 дни, състоянието се нарича олигоменорея.
КАКВО ПРИЧИНЯВА НЕРЕДОВНА МЕНСТРУАЦИЯ?
Възможно е промени в начина на живот като стрес, пътувания или изтощителни тренировки да доведат до нередовна менструация. Обикновено цикълът се нормализира след като се върнете към обичайното си ежедневие. Резките промени в теглото също се отразяват върху менструацията.
При младите момичета е нормално менструацията да не е особено редовна първите години след настъпването й.
Олигоменорея може да е налице след раждане, докато се възстанови хормоналния баланс на организма. Кърменето потиска овулацията и в този период менструация може въобще да не настъпи (лактационна аменорея). Напомняме, че кърменето не трябва да се използва като метод за контрацепция.
Хормоналните промени в перименопаузата водят до разреждане честотата на менструациите и тяхното окончателно спиране (менопауза).
НЕРЕДОВНА МЕНСТРУАЦИЯ И ЗДРАВОСЛОВНИ ПРОБЛЕМИ
Ако досега сте имала редовна менструация и изведнъж това се е променило, без да имате обяснение за което, е необходимо да се обърнете към акушер-гинеколог. Нередовната менструация е симптом на състояния като Синдром на поликистозните яйчници, ендометриоза или преждевременно изчерпан яйчников резерв.
Ендокринологични нарушения като хипо- или хипертиреоидизъм, както и различни хормон-секретиращи тумори (пролактином и др.) имат отношение към менструалния цикъл. Затова подходът при подобни оплаквания, особено когато жената желае да забременее, е комплексен.
ЗАБРЕМЕНЯВАНЕ ПРИ НЕРЕДОВНА МЕНСТРУАЦИЯ
Олигоменореята не е равна на инфертилитет. Възможно е обаче забременяването да отнеме повече време.
При жените с редовна менструация е по-лесно да се определи кога настъпва овулация и съответно най-подходящото време за опити за бебе. Това е почти невъзможно, когато няма никаква прилика между дължината на отделните менструални цикли (твърде дълги редуващи се с твърде къси цикли).
По-големия проблем обаче, е когато олигоменореята е съпроводена с ановулаторни цикли. Това са менструални цикли, при които липсва овулация. Кървене може да настъпи, като то обикновено е по-обилно или по-оскъдно от нормалното за конкретната жена. Овулаторните нарушения са едни от най-често срещаните причини за инфертилитет (около 30% от всички случаи).
Нередовните менструации не са задължително симптом на сериозен проблем. Въпреки това е важно състоянието Ви да бъде оценено от акушер-гинеколог. В зависимост от личните Ви приоритети (забременяване, контрацепция или друго) ще Ви бъде предложен план за действие.