Monthly Archives: ноември, 2022
КАКВО СЕ СЛУЧВА СЛЕД ЕМБРИОТРАНСФЕРА
Какво представлява и какво да очаквам след ембриотрансфера?
При ин витро фертилизация оплодените яйцеклетки (вече ембриони) се култивират в специална среда от 2 до 6 дни (течност, съдържаща хранителни вещества), след което те са готови да бъдат прехвърлени (трансферирани) в матката на пациентката. Тази процедура е известна като ембриотрансфер (ET).
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЕМБРИОТРАНСФЕРЪТ?
Ембриотрансферът е бърза и безболезнена процедура, траеща 15-30 минути. Във влагалището на пациентката се поставя спекулум и маточната шийка се почиства.
След потвърждаване на самоличността на пациентката, ембриологът аспирира нейните ембриони в катетър. След това предоставя катетъра на гинеколога, който го въвежда през цервикалния канал в маточната кухина с помощта на ултразвукова визуализация.
След като върхът на катетъра достигне оптимално положение за ЕТ, гинекологът депозира ембрионите в маточната кухина. След това катетърът се изтегля и ембриологът го проверява, за да се увери, че всички ембриони са били трансферирани.
След процедурата пациентката остава за наблюдение на гинекологичния стол около 30 минути.
КАКВО МОГА ДА ПРАВЯ СЛЕД ЕМБРИОТРАНСФЕРА?
След ембриотрансфер не са необходими кой знае какви промени в начина Ви на живот. Важно е да си почивате достатъчно, но не и да лежите постоянно. Избягвайте тежките тренировки, половите контакти и горещите температури (вана, сауна, плаж и т.н.). Спрете алкохола и цигарите, и приемайте предписаните Ви медикаменти.
И най-важното – отделете време за себе си и партньора си, защото го заслужавате.
СИМПТОМИ НА УСПЕШЕН ЕМБРИОТРАНСФЕР
Единственият сигурен начин да знаем, дали ембриотрансферът е бил успешен, е чрез тест за бременност. Много жени изпитват симптоми, сходни с тези при бременност, около седмица след ЕТ. Това обаче не е гаранция за положителен резултат, защото може да е причинено от хормоналните препарати, които се приемат преди и след процедурата.
Най-честите симптоми след ЕТ са:
- леко вагинално кървене
- напрежение в гърдите
- често уриниране
- лека коремна болка или болка в кръста
- лесна уморяемост
Възможно е и да не изпитвате абсолютно нищо по-различно и все пак да сте бременна.
КОГА ДА СИ НАПРАВЯ ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ?
Много жени се изкушават да се тестват още на следващия ден след процедурата. Това не е препоръчително, защото можете да получите фалшиво отрицателен резултат. Производството на ЧХГ (хормонът, който изследваме при теста за бременност) започва около 6-ия ден след ембриотрансфера.
Съветваме Ви да си направите теста не по-рано от 16-ия ден след процедурата, когато нивото на ЧХГ е достатъчно високо, за да бъде достоверен резултатът. Можете да си направите както домашен (уринарен), така и кръвен тест. Важно е да уведомите клиниката веднага, дори и при отрицателен резултат.
НЕЖНА ГРИЖА – СЪВЕТИ ЗА МАЛКИТЕ СЪКРОВИЩА
Кожата, която е най-големият орган в човешкото тяло, е съставена от три слоя – епидермис, дермис и хиподермис, като при новороденото тя търпи развитие през първите няколко месеца от живота. При раждането, горният й слой все още е много тънък, не напълно зрял и лесно нараним. През първите седмици или по-дълго за недоносените бебета, кожата узрява и развива своята естествена защитна бариера и се адаптира към новата среда. Може да забележите, че тя на моменти е по-чувствителна и суха, но това е нормално при адекватна грижа следва да се успокои до три месеца.
Добрите практики в грижа на кожата ще помогнат за поддържане целостта на кожната бариера на бебето и могат да помогнат за предотвратяване на кожни проблеми в бъдеще. Това включва подходящо почистване, овлажняване и слънцезащита.
Къпането – колко често?
Честотата на къпане и времето на деня се основават на индивидуалните нужди на вашето новородено. Използвайте мек почистващ препарат без сапун, ако е необходимо. Изберете продукти, които не съдържат аромати, растения и антибактериални агенти, тъй като те могат да бъдат дразнещи към чувствителната бебешка кожа. След ваната подсушете кожата с потупване, като обърнете внимание на кожните гънки. Не се препоръчва използването на бебешка пудра или талк.
Овлажняване и хидратация
Нанасяйте плътен, не ароматизиран овлажнител всеки ден при първите признаци на сухота. По-плътните кремове са по-ефективни от лосионите.
Смяна на пелените
Зоната на пелената е изложена на постоянна влага, запушване и триене, което може да раздразни и увреди кожата, причинявайки обрив. За да предотвратите това: Сменяйте често памперсите на вашето бебе. Почистването при смяна става с хладка вода и меки кърпи за еднократна употреба или памучен тампон. Ако е необходимо, може да се използва почистващ препарат без сапун с неутрално pH. По възможност оставяйте бебето си колкото е възможно повече време за пелена
Дрехите
Леки, широки, меки дрехи и спално бельо от памук са най-подходящи. Внимавайте да не претоплите бебето си. Избягвайте груби бодливи тъкани, които влизат в пряк контакт с кожата. За да изперете дрехите на вашето бебе, използвайте мек перилен препарат без аромат.
Слънцезащитата – важна и необходима
Бебешката кожа е чувствителна към вредните ефекти на UV светлината. Бебетата на възраст под 6 месеца трябва да се пазят от пряка слънчева светлина. Когато сте на открито, леките дрехи, шапките, сенниците на количките и сянката са най-добрата защита срещу вредните UV лъчи от слънцето. Когато имаме пряко излагане на слънчева светлина трябва да се нанесе широкоспектърен слънцезащитен крем SPF 50+. Изберете слънцезащитен крем, подходящ за бебета или такива с чувствителна кожа. Нанасяйте слънцезащитен крем 15-20 минути преди да излезете навън и нанасяйте отново на всеки два часа. Ако слънцезащитният крем предизвика реакция върху кожата на вашето бебе, спрете да използвате продукта.
Козметика
На пазара има голямо разнообразие на продукти, които често ни водят към въпроса „Какво да избера?“
Най-общо казано се препоръчва бебешката козметика да е максимално изчистена от оцветители, ароматизатори и агресивни химични компоненти, както и да е с неутрално ph.
ИЗТОЧНИК: АПТЕКИ ЗАПАД
ДОНОРСКА ПРОГРАМА ЗА ЯЙЦЕКЛЕТКИ-БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ
ВРЕМЕННА ПРОМЯНА В ПРИДВИЖВАНЕТО ДО КЛИНИКА НЮ ЛАЙФ
Скъпи приятели,
Поради нова организация на движението, достъпът до Клиника Ню Лайф се осъществява през улица Димитър Талев.
ПРОБЛЕМИ С РАННА БРЕМЕННОСТ: ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР
Нормалната бременност продължава 40 седмици, считано от датата на последната Ви менструация. Отделно, 40те седмици са разделят на 3 триместъра: първи триместър – от началото до 13 гестационна седмица; втори триместър – от 14 до 27 гестационна седмица; трети триместър- от 28 гестационна седмица до раждането.
Всеки етап от вашата бременност е свързан с много и най-вече положителни емоции, но си има своите особености. Понякога обаче се появяват проблеми, за които всяка жена трябва да бъде подготвена.
ГЕНИТАЛНО КЪРВЕНЕ
Леко кървене или зацапване е често срещано през първия триместър. В повечето случаи не е повод за притеснение, особено ако не е съпроводено с други симптоми (например болки в корема). Въпреки това, е абсолютно задължително да бъдете прегледана от акушер-гинеколог, за да се изключат някои сериозни усложнения.
ГАДЕНЕ И ПОВРЪЩАНЕ
Почти всички бременни изпитват гадене или повръщане през първия триместър. Това се дължи на повишените нива на ЧХГ (човешки хорионгонадотропин). Понякога повръщането е толкова интензивно, че представлява сериозен риск за майката (екстремна дехидратация и невъзможност да приема хранителни вещества), което пък се отразява на бебето. Такова състояние се нарича хиперемезис гравидарум и за щастие се среща рядко.
СПОНТАНЕН АБОРТ
Повечето аборти настъпват през първия триместър. Причините за тях за многобройни: генетични дефекти у ембриона, инфекции,ендокринни и автоимунни заболявания, и др. Симптомите на спонтанен аборт включват силни коремни болки, вагинално кървене, гадене или повръщане.
ИЗВЪНМАТОЧНА БРЕМЕННОСТ
Извънматочната бременност представлява имплантиране на ембриона извън маточната кухина, най-често в една от маточните тръби. Понеже маточните тръби не могат да увеличават размера си както матката, нарастването на имплантирания ембрион може да доведе до тяхното разкъсване. Характерните симптоми са аменорея (липса на менструация), силни болки от едната страна, кървене. Разстроената извънматочна бременност, както и спонтанният аборт изискват спешна медицинска намеса.
МОГА ЛИ ДА ПРЕДОТВРАТЯ НЯКОИ ПРОБЛЕМИ?
За съжаление, повечето усложнения на първи триместър са извън контрола на бременната жена. Това, което можете да направите е да се грижите както за емоционалното, така и за физическото си здраве: придържайте се към балансиран хранителен и двигателен режим, спрете цигарите и алкохола. И най-важното – ако имате притеснения, че нещо не е наред, търсете своевременна медицинска помощ!
Основни правила на хранене, когато се опитвате да забременеете