Съществуват множество рискови фактори, които биха могли да усложнят една бременност. Повечето от тях са в обсега на нашия контрол и затова всяка бъдеща майка трябва да знае за тях, за да може да вземе необходимите мерки, осигурявайки си едни по-спокойни девет месеца.
ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И БРЕМЕННОСТ
Контролът на хроничните заболявания е важен не само за качеството ни на живот, но и за нормалното протичане на бременността. Много хронични заболявания се обострят по време на бременност, което налага по-чести посещения при лекар, прием на различни медикаменти, изследвания и повишен стрес за бъдещата майка.
1. Артериална хипертония. Неконтролираното високо кръвно налягане (над 140/90mmHg) увеличава риска от развитие на прееклампсия и ниско тегло на плода при раждане. Затова е задължително проследяването му по време на женска консултация, както и вкъщи.
2. Диабет. Ако планирате бременност, трябва да се консултирате с лекуващия Ви ендокринолог относно евентуална промяна на терапията Ви. Зле контролираният диабет в първите седмици от бременността може да доведе до вродени малформации у плода, а по-късно – фетална макрозомия (едър плод) и хипогликемия (ниска кръвна захар) при раждане.
3. Заболявания на щитовидната жлеза. Както повишената, така и намалената функция на щитовидната жлеза за свързани със сърдечни проблеми, и нарушения в развитието на нервната система на плода.
4. Наднормено тегло. Наднорменото тегло е свързано с повишен риск от развитие на гестационен диабет и раждане на едър плод, което би довело до по-често прибягване до родоразрешение чрез Цезарово сечение. Високостепенното затлъстяване, възникнало преди забременяването, е свързано със сърдечни дефекти при плода. Важно е да оптимизирате теглото си, ако планирате бременност или ако вече сте бременна – да не качвате повече килограми от препоръчаните.
5. ХИВ/СПИН и други инфекции. Вирусът на ХИВ може да се предаде на плода по време на бременност, раждане или кърмене. В наши дни съществуват медикаменти, както за майката, така и за бебето, които значително намаляват риска от трансмисия. Ако планирате бременност, е задължително да се изследвате за ХИВ, както и трансмисивни инфекции (гонорея, хламидия, сифилис, хепатит B и C).
ВРЕДНИ НАВИЦИ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ
1. Алкохол. Според проведени изследвания няма безопасно количество алкохол, което може да консумирате по време на бременност. Децата на жени, употребявали алкохол през бременността е възможно да страдат от вроден алкохолен синдром, включващ нарушения в нервната система, поведението и интелектуалното развитие.
2. Тютюнопушене. Пушенето, включително и пасивното такова, по време на бременност е свързано с повишен риск от спонтанен аборт, мъртво раждане, както и синдром на внезапна смърт. Ако правите опити за бебе, най-добре се откажете от цигарите още преди да сте забременели.
3. Употреба на наркотици. Също както алкохола и цигарите, наркотиците (включително и марихуаната) могат да се отразят негативно върху развитието на плода и да увеличат риска от внезапна смърт или мъртво раждане.
4. Липса на двигателна активност. Ако при вас няма противопоказания – умерените тренировки и разходките са силно препоръчителни за бременните. Движението предпазва от затлъстяване по време на бременност и е възможно да помогне за по-леко раждане.
Ако имате притеснения относно здравословното си състояние и как то може да се отрази на сегашна или бъдеща бременност, разговаряйте с акушер-гинеколога си. Той ще ви даде ценни съвети как да намалите рисковете от евентуални усложнения.