• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
СУРОГАТНО МАЙЧИНСТВО

СУРОГАТСТВОТО – ВЪЗМОЖНАТА АЛТЕРНАТИВА

Сурогатството или заместващо майчинство е метод, при който една жена износва бременност вместо друга и след раждането на детето го преотстъпва на биологичните му родители.

То представлява подходяща алтернатива за двойки, при които асистираните репродуктивни техники не са довели до желаната бременност, износването на дете би било твърде рисково или се касае за хомосексуална двойка.

ПОКАЗАНИЯ ЗА СУРОГАТСТВО

От медицинска гледна точка, състоянията, при които сурогатното майчинство би било уместно включват:

  1. Липса на матка или тежки аномалии на репродуктивната система
  2. Многократни неуспешни ин витро фертилизации
  3. Тежка форма на антифосфолипиден синдром, лупус или тромбофилия
  4. Напреднал стадий на хронично бъбречно заболяване
  5. Необходимост от животоспасяващо лечение, което е контраиндицирано по време на бременност – например при онкологични заболявания

ВИДОВЕ СУРОГАТНО МАЙЧИНСТВО

В зависимост от генетичната връзка между сурогатната майка и детето, съществуват 2 вида заместващо майчинство:

  1. Традиционно – в този случай яйцеклетката, която ще бъде оплодена принадлежи на сурогатната майка и съответно детето ще носи нейните гени
  2. Гестационно – използват се гамети от бъдещите родители или донорски яйцеклетки/сперматозоиди. Във втория вариант детето ще бъде генетично свързано само с единия от бъдещите родители.

Освен това сурогатното майчинство може да бъде:

  1. Алтруистично – сурогатната майка не получава заплащане за услугата. Покриват се единствено разходи, свързани с медицински прегледи.
  2. Комерсиално – сурогатната майка получава заплащане извън медицинските разходи.

СУРОГАТНОТО МАЙЧИНСТВО ПО СВЕТА

Законите относно сурогатното майчинство значително се различават в отделните държави. Отделно, условията за ползването на такова също не са еднакви по света.

В повечето европейски държави като Франция, Австрия, Германия, Италия и др. сурогатството е забранено със закон. В някои страни като Белгия, Великобритания и Нидерландия то е разрешено, но само когато се извършва алтруистично, тоест без допълнително заплащане.

Украйна, Русия и Грузия са сред страните с най-либерални закони относно сурогатството. Там е разрешено дори комерсиалното сурогатство и съществтуват многобройни агенции, които го предлагат. Това е и причината за т.нар. „репродуктивен туризъм“ към тези държави.

СУРОГАТНОТО МАЙЧИНСТВО В БЪЛГАРИЯ

Към момента сурогатството в България не е позволено и не се прилага като възможна алтернатива при двойки с репродуктивни проблеми. Жената, родила детето, се счита за негова майка. През 2010г е направен опит за  проектозакон, целящ да узакони сурогатството у нас. Според него единствено алтруистичното сурогатство би било разрешено и то само за двойки със сключен граждански брак. Засега обаче тази опция остава невъзможна в нашата страна и на двойките, желаещи да станат родители по този начин, се налага да пътуват в чужбина.

КАКВО ПРИЧИНЯВА ИНФЕРТИЛИТЕТ ПРИ ЖЕНИТЕ?

ПОВТАРЯЩА СЕ НЕУСПЕШНА ИМПЛАНТАЦИЯ И ИН ВИТРО: КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ?

ИН ВИТРО И ПОВТАРЯЩА СЕ НЕУСПЕШНА ИМПЛАНТАЦИЯ КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ

ПОВТАРЯЩА СЕ НЕУСПЕШНА ИМПЛАНТАЦИЯ И ИН ВИТРО: КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ?

НЕУСПЕШНА ИМПЛАНТАЦИЯ – НА КАКВО СЕ ДЪЛЖИ?

Успехът при ин витро фертилизацията зависи от определен брой фактори. Това означава, че често се налага да бъдат извършени няколко цикъла, докато се постигне желаната бременност. Не е тайна, че процесът често е дълъг и свързан с множество емоции.

Въпреки че няма официална дефиниция за повтарящ се имплантационен неуспех (Recurrent implantation failure, RIF), обикновено се приема, че за такъв става въпрос, когато след поне 3 трансфера на здрави ембриони не се е осъществила бременност.

Причините за този сериозен проблем могат да бъдат както от страна на жената, така от страна на ембриона. В тази статия ще Ви представим част от най-често срещаните фактори, допринасящи за повтарящите се неуспешни имплантации.

ВЪЗРАСТ НА МАЙКАТА

Проучвания сочат, че ин витро фертилизацията е най-успешна при жени до 35-годишна възраст. С напредването на възрастта зачестяват случаите на анеуплоидии (анормален брой хромозоми) в получените ембриони, което води до по-голям брой неуспешни имплантации. Интересен факт е, че подобна разлика в успеваемостта на инвитрото се наблюдава в далеч по-малка степен, когато са били използвани донорски яйцеклетки, което подкрепя тезата, че възрастта на майката се отразява на качеството на яйцеклетките.

НАРУШЕНИЯ В АНАТОМИЯТА НА МАТКАТА

Различни състояния като миома, хидросалпингс или вродени аномалии на матката могат да попречат на имплантацията. Обикновено те се уточняват още преди да е започнал ин витро цикълът. По преценка на лекуващия Ви акушер-гинеколог е възможно да Ви бъде предложено хирургично лечение.

ИМУНОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ

Когато повтарящите се неуспехи на имплантацията не могат да бъдат обяснени с друга причина, следващата стъпка е назначаването на имунологични изследвания. Сред най-честите имунологични причина за неуспешна имплантация са:

1.Завишени стойности на някои антитела – антифосфолипидни, антикардиолипинови, анти-β2 гликопротеин-I антитела, както и  лупусен антикоагулант, характерни за т.нар. антифосфолипиден синдром, са свързани с повтарящи се имплантационни неуспехи.

2.Някои особености на имунната система на жената – дисбаланс между Th1 и Th2 клетки, както и абнормно повишена активност на маточните NK клетки.

НАЛИЧИЕ НА РЕЦЕПТИВЕН ЕНДОМЕТРИУМ

Ендометриумът (маточната лигавица) претърпява значителни изменения в морфологията си по време на менструалния цикъл, без които не би могла да се осъществи бременност. Под действието на естрогените и прогестерона, дебелината на ендометриума нараства до около 8мм. Освен това съществува период, наречен “имплантационен прозорец”, около 19-21 ден, когато матката  е възприемчива към ембриона и може да настъпи имплантация. При известен процент от жените, този период на възприемчивост на матката е изместен спрямо нормалния, което води до репродуктивни неуспехи.

Повтарящата се неуспешна имплантация при ин витро е комплексен проблем. Разнообразните причини, които могат да доведат до нея, обуславят наличието на различни методи за лечение.

https://newlifeclinic.bg/2021/02/15/nk-%d0%ba%d0%bb%d0%b5%d1%82%d0%ba%d0%b8/

 

https://newlifeclinic.bg/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%87%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d0%bf%d0%bb%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%b5/

 

https://newlifeclinic.bg/2022/06/13/%d0%ba%d0%b0%d0%ba%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%87%d0%b8%d0%bd%d1%8f%d0%b2%d0%b0-%d0%b8%d0%bd%d1%84%d0%b5%d1%80%d1%82%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%82%d0%b5%d1%82-%d0%bf%d1%80%d0%b8-%d0%b6%d0%b5%d0%bd/

 

ПАКЕТ " РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ"

ПАКЕТ “ РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ“

Скъпи приятели, в месеца на любовта стартираме нашата февруарска кампания „Пакет Репродуктивно здраве“.
В нея са включени:
– Консултация с репродуктивен специалист
– Спермален анализ
– АМХ изследване(показателен хормон за яйчниковия резерв)
Обща цена за пакета – 220 лв.!
Телефон за допълнителна информация и запазване на час 0879 084 777.
В последните години се увеличават случаите на двойки с репродуктивни затруднения, като често малко от тях знаят за проблемите си. В периода от 13.02.2023 г. до 28.02.2023 г. в МЦ ”New Life“ гр. Пловдив и гр. Бургас ще се проведе кампания “Репродуктивно здраве”. Тя ще включва консултация със специалист и първоначални диагностични изследвания. Често това е началото, което ще даде отговор на много от вашите въпроси.
Период на кампанията 13.02-28.02!
Изследвания и бременност

СЪВЕТИ И ОСНОВНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ЗА СПОКОЙНА БРЕМЕННОСТ

В следващите редове ще обърнем внимание на основните изследвания, които предстоят на бременните дами в следващите 9 месеца.

За бъдещите нови майки бременността и раждането могат да бъдат пълни с неизвестност и притеснения. Между затрупването с нова информация и приспособяването към промените, през които преминава тялото, бременността може да се окаже едно не леко предизвикателство. Да, страховете и притесненията  са нормални, но е важно да не позволявате на тези чувства да ви завладеят напълно.

Ние се подготвяме по много начини за пристигането на малкото човече –  от проектиране на перфектната детска стая до подходящите хранителни режими и тренировки. Но, е важно да не забравим да настроим и съзнанието си за наистина невероятното изживяване, което идва с появата на нов живот в света.

Установяването на всяка бременност става с уринарен или кръвен тест за бременност (изследване нивата на ß-hCG- хормон на бременността). Препоръчва се първият преглед при акушер-гинеколог да се направи около 10 дни от закъснението на менструалния цикъл.

Основните изследвания по време на бременността в различните срокове са следните:

Регулярно изследване на ПКК, урина и кръвна захар

Изследване на кръвната група на бременната и Rh (резус фактор).

Ранен биохимичен скрининг – 11-13 г.с. – ранна фетална морфология

Полово предавани инфекции 

Микробиологично изследване на влагалищен секрет и цитонамазка

Късна фетална морфология

Вероятно ще имате много мисли и въпроси по време на вашата бременност. Справянето със симптомите и промяната на начина на живот, както и на ежедневието, понякога може да бъде непосилно.

 Ето няколко съвета, които да ви помогнат да се отпуснете по време на този период:

Отделяйте време за себе си – всеки ден

Правете нещо, което ви харесва и е само за вас.

Говорете с вашите близки, приятели, семейство – за всичко, което ви безпокои.

Бъдете активни всеки ден(ако това не ви е забранено по мед. причини)

Упражненията освобождават ендорфини, които ще подобрят настроението ви. Не е нужно да правите силови тренировки или да ходите на фитнес. Просто се опитайте да въведете различни активности в ежедневието си, било то и разходка навън.

Бъдете реалисти за това колко можете да направите (независимо дали на работа, у дома или в социалния си живот)

 Балансирайте хранителния си режим

 Не се колебайте да питате гинеколога си, за всичко което ви интересува.

Ако нещо ви тревожи, говорете с вашият наблюдаващ акушер-гинеколог или акушерка.

Източник: Аптеки Запад – Онлайн аптека с грижа за Вас! | APTEKIZAPAD.BG

РИСКОВИ ФАКТОРИ ЗА БРЕМЕННОСТТА

BACK