• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
СТВОЛОВИ КЛЕТКИ

СТВОЛОВИ КЛЕТКИ – ВИДОВЕ И СЪХРАНЕНИЕ

Смята се, че началото на проучванията свързани със стволови клетки е  поставено  през 60 години на ХХ век от  канадските учени Ърнест Маккълок и Джеймс Тил.

Най-просто казано,  те са   уникални със своята  способност  да се делят, размножават, подменят увредените клетки и да се превръщат в клетки характерни за различните тъкани.

Източници на стволови клетки са костен мозък, кръвообращението или  кръвта взета от пъпната връв след раждане. Тяхното формиране се заражда още в съвсем начална фаза на развитие на ембриона – на възраст 3-5 дни.

Най-често те са необходими за лечението на определени злокачествени или генетични заболявания, които се предават в семейството.

Научноизследователската дейност в областта на стволовите клетки дава надежди  на много хора за лечение на заболявания  като  Диабет, Алцхаймер, Ревматоиден артрит, Паркинсон, Множествена Склероза, ДЦП, Остеоартрит и др.

Как се извличат стволови клетки след раждането?

На първо място това е абсолютно безболезнено и безопасно за бебето и майката. Пъпната връв съдържа два вида стволови клетки: хемопоетични, намиращи се в кръвта на пъпната връв, и мезенхимни – намиращи се в тъканта на пъпната връв. Обикновено се взема както кръв, така и част от самата пъпна връв веднага след нейното прерязване. Цялата процедура се случва в процеса на самото раждане в специален стерилен, предварително предоставен сет. След транспортиране до съответната лаборатория се правят проби за наличие на полово предавани инфекции като Спин,Сифилис, хепатити и др. и проба за стерилност. Определя се броя и жизнеността на изолираните клетки и ако резултатите покриват нормите се пристъпва към замразяване.

Срокът за съхранението на стволовите клетки според някой учени може да  бъде неограничен, ако клетките се съхраняват при изискваните за това условия.

Видове стволови клетки:

    • Ембрионалните стволови клетки – събират се веднага след раждането на детето
    • Възрастни(соматични) стволови клетки
    • Хемопоетични /хематопоетични/ стволови клетки – Генерирани по време на ембрионалното развитие
    • Мезенхимни стволови клетки – произлизат от съединителната тъкан, която обгражда органите на тялото.
    • Индуцирани плурипотентни стволови клетки – създават се в лаборатория,

Дали може  друг член на семейството да  използва  съхранените стволови клетки, извлечени от пъпната връв или  така наречената  алогенна трансплантация, може да се определи само след като  се направи изследване на тъканно-съвместимите антигени, за да се определи степента на генетична близост, която би позволила използването им .

КОЛКО ВРЕМЕ СЕ СЪХРАНЯВАТ?

Най-общо казано периодът за съхранение продължава до появата на заболяване, налагащо лечение чрез трансплантацията им.

Ако не бъдат използвани в по-ранен етап, стволовите клетки се съхраняват за период от 20 години. След изтичането му, договорът със съответната банка може да се поднови от вече порасналото дете.

Ако искате гарантиран достъп до стволовите клетки дарени от вас, трябва да ги съхранявате лично в предпочетена от вас тъканна банка. Другият вариант за дарение на стволови клетки е към Националната публична донорска банка на стволови клетки от пъпна връв. Там съхранението е безплатно, но разликата с частните тъканни банки е, че в публичната, запазеният биологичен материал се предоставя на хората, които имат нужда от него, независимо дали те са дарители, донори или нуждаещи се.

Източник: Аптеки Запад

СЪХРАНЯВАНЕ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ПРИ РАЖДАНЕ

УЧИЛИЩЕ ЗА БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ РОДИТЕЛИ NEW LIFE

Скъпи приятели,

Споделяме част от нашето официално откриване на Училището за Бъдещи и Настоящи Родители New Life – гр. Бургас.

То ще се провежда два пъти месечно в обновената зала на клиниката в морския град, до МОЛ Плаза. Нашата цел е да дадем увереност на бъдещите родители, да им помогне с полезна информация за всичко, което ги очаква по време на бременността, раждането и първите грижи за новороденото. За много от тях този момент е дълго бленуван и чакан и е естетствено нашата подкрепа и връзка да продължи и след появата на тяхното бебе. Училището е напълно безплатно, а предстоящите теми ще се изнасят във фейсбук страницата на клиниката в гр. Бургас.

Очакваме ви!

 

вливки

ИНТРАВЕНОЗНИ ВЛИВКИ – ГЛУТАТИОН И РЕСВЕРАТРОЛ – КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ?

КАКВО Е ГЛУТАТИОН ?
– сяросъдържащ трипептид, който се произведжда вътреклетъчно в черния дроб от три Ак – цистин, глутамат и глицин. Съдържа се във всяка клетка от човешкото тяло, което го прави изкл. важен фактор в имунната и детоксикираща функция на организма. Тялото изпползва глутатиона в борбата с възпаленията, стреса и токсините

Оптималните нива на глутатион са от полза също и за червата, мозъчната д-ст, ССС, зрението и способността за изгарянето на мазнини. Освен това глутатиона подсилва работата на други антиоксиданти като вит Ц и Е, което ги прави още по – ефектиени в отстраняването на свободнитерадикали, намаляване на оксидативния стрес и намаляването на възпалителните процеси.

Ползи:
– намалява оксидативния стрес
– намалява увреждането на хепатоцитите /чернодробните клетки /
– подобрява инсулиновата резистенстност
– намалява симптомите на редица автоимунни заболявания
– подпомага фертилитета – все повече проучвания наблщдават положителна връзка между оптималките нива на глутатиони лечението на стерилитет и при двата пола.

Поради своята естествена антиоксидантна активност, глутатиона подобрява здравето на сперматозоидите и качеството на яйцеклетките, чрез поддържане на добър метаболитен баланс. Специално при жените глутатиона предпазжа яйцеклетките от увреждане причинено от оксидативния стрес по време на фоликулогенезата.

Приложение
За оптимален резултат сепрепоръчват инфузионни терапии за 28дни-по една през седмица /
времетраене 50 мин

КАКВО Е РЕСВЕРАТРОЛ ?

МОЩЕН Антиоксидант

Ресвератрол е етествен съединител от семейството на полифенолите, които са мощни антиоксиданти. Известен със своят благоприятен ефект върху здравето, може да бъде открит в гроздовите семки, ягодите, ядки, червеното вино и други растителни продукти. Resveratrol е полезен за здравето, като има противовъзпалително и анти-кардиоваскуларно свойство, подобрява метаболизма, намалява риска от захарен диабет, влияе положително на метаболитните пътища и глюкозната толерантност. Приемът на Ресвератрол подобрява здравето на сърцето, като намалява нивата на лошия холестерол, увеличава нивата на добрия холестерол, регулира кръвното налягане.

Като един от най-изучаваните фитохимикали, Ресвератрол е известен със своите мощни антиоксидантни свойства и неговите множествени ползи за здравето, които са както следва:

  • помага за подобряване здравето на сърцето и съдовата система, като намалява нивата на “лошия” холестерол и повишава нивата на “добрия” холестерол.
  • подобрява имунната система, като предпазва тялото от инфекции и заболявания.
  • помага за намаляване на възпаленията и има антиинфламаторни свойства, които повлияват положително при заболявания като артрит и диабет.
  • подобрява здравето и еластичността на кожата и предпазва от вредното въздействие на UV лъчите.
  • помага за подобряване качеството на съня.
  • помага при борбата срещу стареене, като забавя самия процес.
  • предпазва и от дегенеративни заболявания, като Алцхаймер и Паркинсон.
  • помага за контрола на кръвното налягане и подобрява кръвообръщението.
  • подобрява метаболизма и участва в контрола на кръвната захар и предотвратяване на появата на диабет
  • помага за подобряването на мозъчната функция, паметта и умствените способности.
  • функцията на ендокринната система – секрецията и регулацията на хормони.
  • подпомага фертилитета и функцията на женската и мъжка репродуктивна система- производство на яйцеклетки и сперматозоиди.

ПРАВИЛЕН ПРИЕМ И ДОЗИРОВКА НА РЕСВЕРАТРОЛ 500MG:Продукта е интервенозен, разтваря се флакона и се налива в банка 100мл. натриев хлорид. Максималният прием е 3 пъти седмично по 500мг. Препоръчителни брой терапии 5 разпределени в рамките на 28 дни.

BACK