Смята се, че началото на проучванията свързани със стволови клетки е поставено през 60 години на ХХ век от канадските учени Ърнест Маккълок и Джеймс Тил.
Най-просто казано, те са уникални със своята способност да се делят, размножават, подменят увредените клетки и да се превръщат в клетки характерни за различните тъкани.
Източници на стволови клетки са костен мозък, кръвообращението или кръвта взета от пъпната връв след раждане. Тяхното формиране се заражда още в съвсем начална фаза на развитие на ембриона – на възраст 3-5 дни.
Най-често те са необходими за лечението на определени злокачествени или генетични заболявания, които се предават в семейството.
Научноизследователската дейност в областта на стволовите клетки дава надежди на много хора за лечение на заболявания като Диабет, Алцхаймер, Ревматоиден артрит, Паркинсон, Множествена Склероза, ДЦП, Остеоартрит и др.
Как се извличат стволови клетки след раждането?
На първо място това е абсолютно безболезнено и безопасно за бебето и майката. Пъпната връв съдържа два вида стволови клетки: хемопоетични, намиращи се в кръвта на пъпната връв, и мезенхимни – намиращи се в тъканта на пъпната връв. Обикновено се взема както кръв, така и част от самата пъпна връв веднага след нейното прерязване. Цялата процедура се случва в процеса на самото раждане в специален стерилен, предварително предоставен сет. След транспортиране до съответната лаборатория се правят проби за наличие на полово предавани инфекции като Спин,Сифилис, хепатити и др. и проба за стерилност. Определя се броя и жизнеността на изолираните клетки и ако резултатите покриват нормите се пристъпва към замразяване.
Срокът за съхранението на стволовите клетки според някой учени може да бъде неограничен, ако клетките се съхраняват при изискваните за това условия.
Видове стволови клетки:
-
- Ембрионалните стволови клетки – събират се веднага след раждането на детето
- Възрастни(соматични) стволови клетки
- Хемопоетични /хематопоетични/ стволови клетки – Генерирани по време на ембрионалното развитие
- Мезенхимни стволови клетки – произлизат от съединителната тъкан, която обгражда органите на тялото.
- Индуцирани плурипотентни стволови клетки – създават се в лаборатория,
Дали може друг член на семейството да използва съхранените стволови клетки, извлечени от пъпната връв или така наречената алогенна трансплантация, може да се определи само след като се направи изследване на тъканно-съвместимите антигени, за да се определи степента на генетична близост, която би позволила използването им .
КОЛКО ВРЕМЕ СЕ СЪХРАНЯВАТ?
Най-общо казано периодът за съхранение продължава до появата на заболяване, налагащо лечение чрез трансплантацията им.
Ако не бъдат използвани в по-ранен етап, стволовите клетки се съхраняват за период от 20 години. След изтичането му, договорът със съответната банка може да се поднови от вече порасналото дете.
Ако искате гарантиран достъп до стволовите клетки дарени от вас, трябва да ги съхранявате лично в предпочетена от вас тъканна банка. Другият вариант за дарение на стволови клетки е към Националната публична донорска банка на стволови клетки от пъпна връв. Там съхранението е безплатно, но разликата с частните тъканни банки е, че в публичната, запазеният биологичен материал се предоставя на хората, които имат нужда от него, независимо дали те са дарители, донори или нуждаещи се.
Източник: Аптеки Запад