Контролираната овариална хиперстимулация (КОХ) включва прилагане на екзогенни хормони за стимулиране на яйчниците да произвеждат множество зрели фоликули едновременно. Освен осигуряването на повече зрели яйцеклетки, другата цел на КОХ е да предотврати преждевременната спонтанна овулация, гарантирайки успешна фоликулна пункция.
КОХ се провежда на базата на утвърдени протоколи. Използваните медикаменти са под формата на таблетки или инжекции, които можете да си поставяте сама. В зависимост от здравословното Ви състояние, яйчниковия резерв, възрастта и множество други фактори ще бъде избран най-подходящият за Вас протокол.
Веднага щом започнете да приемате медикаментите, стимулиращи фертилността, Вашият акушер-гинеколог ще започне да следи растежа и развитието на Вашите фоликули – процедура, наречена фоликулометрия. Това е свързано с чести посещения на клиниката, затова е важно да изберете място, до което имате лесен и удобен транспорт.
ЯЙЧНИКОВ РЕЗЕРВ И КОХ
Яйчниковият резерв е сред най-важните фактори, определящи успеха на ин витро процедурата. Установено е, че контролираната овариална хиперстимулация (КОХ) може да бъде по-малко успешна при жени с намален/изчерпан яйчников резерв поради няколко причини, сред които са:
- Намален отговор към стимулацията: Жените с намален яйчников резерв е възможно да реагират по-слабо на приложените лекарства, поради по-малкия брой налични в яйчниците фоликули.
- Овариалният резерв е тясно свързан с качеството на яйцеклетката. Жените с намален яйчников резерв може да имат яйцеклетки с по-ниско качество, което може да повлияе на степента на оплождане и развитието на ембриона. Ниското качество на яйцеклетката може да доведе до по-чести неуспехи при имплантация и по-висок риск от спонтанен аборт.
- При жените с намален яйчников резерв е възможно по-често да се стигне до прекъсване на стимулацията. Една от причините е незадоволителен отговор към използваните медикаменти. Другата причина е предразположеността към развитие на хиперстимулационен синдром. Въпреки че звучи страшно, до подобно решение се стига изключително рядко и само при наличие на абсолютни индикации.
КАКВИ СА ВАРИАНТИТЕ ЗА ЛЕЧЕНИЕ?
В наши дни използваните ин витро протоколи са разработени така, че да бъдат успешни в лечението на инфертилитета при жени с разнообразни проблеми. Вашият акушер-гинеколог ще прецени кой протокол е най-подходящ за Вас в зависимост от индивидуалните Ви особености.
В случаите на изчерпан или намален яйчников резерв като алтернатива може да Ви бъде предложено използването на донорски яйцеклетки или ембриони. Така се заобикалят ограниченията, свързани яйчниковия резерв, и могат значително да се подобрят шансовете за постигане на успешна бременност чрез ин витро.
Яйчниковият резерв играе решаваща роля при прогнозирането на резултатите при ин витро оплождането. Той влияе върху реакцията на организма към овариална стимулация, качеството на произведените яйцеклетки и ембриони и в крайна сметка вероятността за постигане на успешна бременност. Затова специалистите по репродуктивна медицина му обръщат толкова голямо внимание при създаването на план за лечение на двойките с инфертилитет.