• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
жена, която държи в ръцете си ембрион

ИМПЛАНТАЦИОНЕН ПРОЗОРЕЦ: КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Концепцията за „имплантационен прозорец“ е ключова в репродуктивната медицина и лечението на инфертилитета. Този период се отнася до оптималната времева рамка в рамките на менструалния цикъл, когато ендометриумът (лигавицата на матката) е възприемчив към ембриона, което позволява успешно имплантиране и последваща бременност.

Разбирането му е от съществено значение за жените, които се опитват да забременеят, както и за медицинските специалисти, които се занимават с асистирана репродукция

В КОЙ МОМЕНТ ЗАПОЧВА ИМПЛАНТАЦИОННИЯТ ПРОЗОРЕЦ?

Имплантационният прозорец обикновено настъпва между 19-ия и 21-ия ден от един 28-дневен менструален цикъл. Овулацията обикновено настъпва около 14-ия ден и оплодената яйцеклетка (вече бластоцист) преминава през фалопиевата тръба към матката през следващите 5 до 6 дни. За да бъде имплантацията успешна, ендометриумът трябва да бъде в възприемчиво състояние, когато бластоцистът го достигне.

БИОЛОГИЧНИ МЕХАНИЗМИ

Трансформацията на ендометриума в рецептивно състояние се ръководи от хормонални сигнали, предимно естроген и прогестерон. След овулация, жълтото тяло (остатъкът от фоликула на яйчника) отделя прогестерон, който предизвиква серия от промени в лигавицата на ендометриума. Тези промени включват повишен кръвен поток, секреция на хранителни вещества и модификации в клетъчната структура, наричани колективно ендометриална възприемчивост. Специфични биомаркери, като експресията на протеини като интегрини и муцини, сигнализират, че ендометриумът е подготвен да взаимодейства с ембриона.

КЛИНИЧНО ЗНАЧЕНИЕ

Имплантационният прозорец е от ключово значение за асистираните репродуктивни техники. При ин витро процедурите времето за ембриотрансфер е внимателно планирано, за да съвпадне с прозореца за имплантиране на жената. Напредъкът в репродуктивната медицина доведе до разработването на тестове, които оценяват възприемчивостта на ендометриума, като Endometrial Receptivity Array (ERA). Този тест ендометриума, за да определи точното време на имплантационния прозорец, повишавайки шансовете за успешна имплантация и бременност.

ФАКТОРИ, ВЛИЯЕЩИ ВЪРХУ ИМПЛАНТАЦИОННИЯ ПРОЗОРЕЦ

Хормоналните дисбаланси, като тези, наблюдавани при синдром на поликистозни яйчници (PCOS) или дефекти в лутеалната фаза, могат да нарушат възприемчивостта на ендометриума. Освен това състояния като ендометриоза или миома могат да променят маточната среда, което прави имплантирането по-трудно. Факторите на начина на живот, включително стрес, диета и излагане на токсини, също играят роля за здравето и възприемчивостта на ендометриума.

Имплантационният прозорец е критична фаза в пътуването до зачеването, представляваща кратък период, през който ендометриумът е оптимално подготвен да приеме ембриона. Задълбоченото разбиране на този прозорец, съчетано с напредъка в асистираните репродуктивни техники, може значително да подобри резултатите от лечението на инфертилитета.

ПОВТАРЯЩА СЕ НЕУСПЕШНА ИМПЛАНТАЦИЯ И ИН ВИТРО: КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ?

ВАКСИНИТЕ ПРИ ДЕЦАТА: ЗА ИЛИ ПРОТИВ

ВАКСИНИТЕ ПРИ ДЕЦАТА: ЗА ИЛИ ПРОТИВ

ВАКСИНИТЕ – ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ

Ваксинацията е едно от най-значимите медицински постижения в човешката история, тя е отговорна за изкореняването или значителното намаляване на разпространението на множество инфекциозни заболявания.

Решението да се ваксинира едно дете е от ключово значение не само за неговото собствено здраве, но и за това на близките му и общността. Въпреки че има аргументи и от двете страни, доказателствата в голяма степен подкрепят ваксинацията като безопасна и важна практика за общественото здраве.

ЗАЩО ДА ВАКСИНИРАМЕ ДЕЦАТА СИ?

На първо място стои защитата на личното здраве. Ваксините предпазват децата от потенциално тежки и животозастрашаващи заболявания като морбили, хепатит, туберкулоза и много други. Тези заболявания, макар и редки в страни с висок процент на ваксиниране, могат да причинят сериозни усложнения, включително увреждане на мозъка и смърт. Ваксинирането на децата гарантира, че те са до голяма степен предпазени срещу тези опасности, като дава спокойствие на родителите.

Ваксинирането на вашето дете също допринася за колективния имунитет, който се получава, когато значителна част от населението e имунизирана срещу дадена болест, като по този начин намалява разпространението й. Това е особено важно за защита на тези, които не могат да бъдат ваксинирани поради ред причини, като бебета, бременни жени или имунокомпрометирани лица. По този начин груповият имунитет защитава най-уязвимите членове на обществото и може да предотврати епидемии.

Ваксинирането на децата има и значителни икономически ползи. Намалява разходите за здравеопазване, като предотвратява заболявания, които биха изискали скъпи медицински лечения и хоспитализации.  Това също така намалява тежестта върху родителите, които иначе биха отсъствали от работа, за да се грижат за болни деца.

Избягването на развитието на епидемии чрез ваксинация намалява напрежението върху здравната система. Всички си спомняме как по време на Ковид-19 пандемията беше почти невъзможно да се осигури болнично лечение за всички заболели.

ЗАЩО НЯКОИ РОДИТЕЛИ СА ПРОТИВ ВАКСИНАЦИЯТА?

Аргументите срещу ваксинацията до голяма степен се основават на опасения относно личната свобода. Някои родители смятат, че трябва да имат правото да вземат медицински решения за децата си без намесата на здравните институции. Други нямат доверие на фармацевтичните компании или правителствените агенции, вярвайки, че ползите от ваксините са надценени и че потенциалните рискове се омаловажават.

СПРАВЯНЕ С КОЛЕБАНИЯТА ОТНОСНО ВАКСИНИТЕ

Въпреки огромните ползи, колебливостта относно ваксините продължава, подхранвана от дезинформация и опасения относно безопасността на препаратите. Затова съветваме да сте изключително внимателни с подбора на източниците си на информация. Съществуват много онлайн форуми и страници, където се разпространяват “антивакс” теории, които не са подкрепени от никакви научни доказателства.

Ако имате колебания относно дадена ваксина, потърсете съвет от педиатър. Ако се налага поискайте второ и дори трето мнение. Всеки пациент е уникален, понякога наистина съществуват контраиндикации за поставянето на дадена ваксина, но тези случаи са изключително редки и такова решение трябва да бъде взето само съвместно със специалист, който е перфектно запознат със здравословното състояние на детето.

Въпреки че е от съществено значение да се зачитат индивидуалните избори и да се разглеждат опасенията с емпатия, последиците за общественото здраве от неваксинирането  са дълбоки. Отказът от ваксинация застрашава както самото дете, но също така и неговото семейство и обществото, подкопавайки колективния имунитет и потенциално водещо до огнища на предотвратими болести.

КЛИНИКА "NEW LIFE" ОТБЕЛЯЗВА 10 ГОДИНИ НА 1ВИ ЮНИ

КЛИНИКА „NEW LIFE“ ОТБЕЛЯЗВА 10 ГОДИНИ НА 1ВИ ЮНИ

КЛИНИКА „NEW LIFE“ отбеляза своята десета годишнина на най-детския ден в годината –  1 юни. За тези 10 години тя успя да се утвърди като един от водещите репродуктивни центрове у нас, помагайки на хиляди двойки да осъществят мечтата си за рожба.

Равносметката – хиляди двойки със сбъднато чудо и стотици детски усмивки!

Рожденият ден бе отпразнуван с парти за децата, заченати чрез методите на асистираната репродукция. Стотици малчугани и техните родители от цялата страна пристигнаха в Пловдив, за да станат част от събитието и изказаха своята благодарност към екипите, сбъднали най-съкровената им мечта.

Хепънингът беше повече от специален и с голям емоционален заряд за целия екип на клиниката. За всички присъстващи бяха осигурени много изненади, игри и забавления.

Отбелязването на кръглата годишнина на КЛИНИКА „NEW LIFE“ Ипродължи и с вечерен коктейл, който бе уважен от официални лица, приятели, колеги и партньори на клиниката. За доброто настроение на вечерта се погрижиха дамите от чаровното трио „Сопрано“.

„През тези години помогнахме на много семейства да сбъднат мечтата си за дете. Вече 10 години следваме израелската практика като виртуози в съвременната медицина. Ние сме първа и все още единствена клиника в България, която пренесе ноу-хау от Израел и го приложи успешно – видно и по нашите изключително високи резултати в областта на репродуктивната медицина. От сърце благодарим на всички наши пациенти за доверието и подкрепата! Със силна мотивация, всеотдайност и професионализъм ще продължим да работим за каузата – повече двойки с репродуктивни проблеми да прегърнат своето мечтано бебе. Обещаваме, че и през следващите години ще сбъдваме мечти!“, категорични са от клиниката.

BACK