• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
д-р Д. Петрова

И НАЧИНЪТ НА ЖИВОТ ВЪЗПРЕПЯТСТВА ЗАБРЕМЕНЯВАНЕТО

Специално за читателите на в. „Доктор“ д-р Петрова обясни факторите за постигане на успешна бременност.

Д-р Петрова, кога една двойка трябва да потърси помощ при специалист по репродуктивна медицина?

Когато една двойка има редовни полови контакти без предпазни средства и жената е млада (до 36-годишна възраст), но не настъпи спонтанна бременност в рамките на година и половина, тогава двойката трябва да посети без допълнително забавяне специалист по репродуктивна медицина.

Когато жената е над 36 години без бременности до момента или по-млада от тази възраст с предшестваща бременност в опити за второ дете, като в рамките на тези шест месеца не настъпи бременност, също трябва да посети специалист по репродуктивна медицина. Уточнявам, че една консултация не означава при всички случаи да се пристъпи към инвитро процедура. Първо ще бъдат назначени необходими диагностични изследвания на двойката и едва тогава ще се преценят шансовете за спонтанно забременяване или нуждата от асистирана репродукция.

Предполагам, че на този преглед не отива само жената?

Да, добре е да са двамата. Но предвид ангажираността на хората, често дамите пристигат сами на консултацията. Разбира се, носят цялата медицинска документация от предварителните прегледи и изследвания, включително и спермограми на мъжа. В повечето случаи обаче пристигат и двамата, защото двамата ще правят бебе.

Има и хора, които на този етап не искат дете, но желаят да са отговорни и да знаят състоянието на детеродните си възможности. В тези случаи препоръчваме жената да си направи на трети ден от мензиса изследване на полови, щитовидни хормони, както и най-важният – антимюлеров хормон, по които се определя яйчниковият резерв. Първата препоръка към мъжа е да си направи спермограма. Изискванията преди самото изследване са от 3 до 5 дни полово въздържание, без прием на алкохол през тези дни и без прием на антибиотици в последния месец. Тези първични изследвания могат да ни дадат насока в повечето случаи защо не настъпва бременност.

Съветвате ли двойките да променят нещо в начина си на живот, което пречи на забременяването?

В разговор с двойката се установява кои са факторите, свързани с начина на живот, които възпрепятстват забременяването. Прави ми впечатление, че след полови контакти много често младите жени отиват веднага в банята да се измият. А всъщност трябва да полежат известен период от време.

На фертилитета се отразява неблагоприятно и прекомерната употреба на въглехидрати и свързаното с този начин на хранене затлъстяване. Реално много голям процент от младите българи са с този проблем. Други фактори в тази категория са употребата на алкохол, тютюнопушенето и наркотични вещества.

Пречат ли на забременяването драстичните диети, на които се подлагат повечето жени?

В България винаги е модерно да следваш диета, но не и да се научиш да се храниш правилно. Много е важно, ние, лекарите, да обясним на жената, че не е добре да гладува две седмици преди лятната почивка, за да изглежда добре по бански. А трябва да се научи да се храни пълноценно. Най-важното хранене е закуската, защото сутрин при всеки се повишава инсулина, което води до хипоглекимия на мозъка. Българката обаче е свикнала да гладува или да яде само салати, за да отслабне. При такова хранене стомахът се пълни с вода и минерали, но мозъкът гладува. Храненето трябва да е достатъчно разнообразно и балансирано, че мозъкът да не прави големи маржове между хипергликемия и хипогликемия, а да поддържа едно гликемично плато, което ще регулира и апетита през деня. Ако жените се научат да ядат често, но по малко, например четири пъти на ден, това гарантира добро здраве и хубава фигура.

Изследвате ли дефицити на витамини и минерали при двойките?
Задължително. При една консултация, освен изследвания на половите хормони, спермограма и снимка на фалопиевите тръби, се изследват нивата на витамин Д3 и витамин В12. Те са изключително важни витамини не само за забременяването, но и за правилното развитие на плода през първите три месеца. В моята клинична практика съм установила, че жените масово страдат от дефицити на полезни микронутриенти, защото не ядат пълноценно. Има храни, с които могат да се поддържат нормални нива на витамини и минерали, без да се пият добавки. Но ако ядат само банички и боза или гладуват, те се чувстват заситени, но не са се нахранили пълноценно. Много добре би било да се научат да ядат сутрин бавен въглехидрат. Няма нищо лошо, в традицията на българската култура, на обяд да се ядат пълнени чушки или сарми, в които има ориз, тоест въглехидрати. За следобедна закуска е добре да се изяде един плод или няколко сурови бадема. А за вечеря да се наблегне на лек протеин – риба или някакво месо със салата. Ако се яде само салата, няма нищо лошо в нея да се сложат две варени яйца и маслини. Те ще осигурят пълноценност и балансираност на вечерята.

Прави ми впечатление, че у нас хората не пият необходимото количество вода. Ние имаме нужда от течности, предвид географските ширини в които живеем, защото голям процент от клетката е вода.

Кога трябва да се пристъпи към асистирана репродукция?
Ако жената има двустранна непроходимост на тръбите, единственият й начин да забременее е инвитро процедура.

Ако при жената всичко е наред – проходимост на тръби, хормонален статус, както и спермограмата на мъжа е добра, при това и двамата са млади хора, тогава се започва с инсеминация. По протокол се правят до четири. Ако и тогава не се постигне бременност, случаят на стерилитет се води с неизяснен фактор и се преминава към инвитро процедура.

Третият вариант е, когато при жената всичко е наред, докато при мъжа два от четирите показателя на спермограмата са намалени. В случая имаме мъжки фактор за стерилитет и тогава отново се преминава към инвитро процедура.

Какво представлява една инвитро процедура в днешно време?

Жената преминава през хормонална стимулация с инжекции за около 12 дни. Това са хормони, нормални за човешкото тяло, които организмът така или иначе произвежда. След което се извършва пункция на фоликулите под пълна венозна анестезия и ехографски контрол. Добре е при пункцията да се извадят повече от четири яйцеклетки. Фоликуларната течност се дава на ембриолозите, където те търсят кумулусни комплекси . Мъжът отделя материал в чашка, който бива обработен от ембриолозите. Избират се най-жизнеспособните сперматозоиди и се пристъпва към оплождане на яйцеклетките под микроскоп, при голямо увеличение на оптиката. Инжектираните яйцеклетки се поставят в инкубатор за няколко дни. Между третия и петия ден от пункцията успешно оплодената и деляща се яйцеклетка (ембрион) се поставя в маточната кухина на жената. Това наричаме ембриотрансфер, който представлява неболезнена манипулация. Последният и най-труден етап е изчакването от 12 – 14 дни за кръвен тест и съответно дали се е постигнала бременност.

Хората трябва да разберат, че човешкият организъм е едно цяло и че всяка система и функция е от значение за постигане на бременност. От значение е дали има или не дефицит на витамини, генетиката на жената и мъжа, гинекологичният статус. Също така имунологичният статус, как функционира метаболизма, какво е количеството мазнини в тялото. Като се има предвид всичко това и се направи правилната подготовка, може да очакваме успех от инвитро процедурата. Самата процедура няма да разреши проблема, ако бъдещите родители не са подготвили телата си. Човешкият организъм е прекрасна машина, която работи безотказно и доколкото дълго ни е писано, когато сме се погрижили за нейното здраве.

Вашият коментар

Вашият имейл няма да бъде публикуван. Задължителни полета *

BACK