• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
ДОКТОР ДЪРЖАЩ ЕМБРИОН, ИМПЛАНТАЦИЯ

РОЛЯТА НА ИМУННАТА СИСТЕМА ЗА УСПЕШНА ИМПЛАНТАЦИЯ

Имплантацията на оплоден ембрион в лигавицата на матката е един от най-критичните етапи в репродукцията  и определя успешното настъпване на бременност. Докато традиционно се е смятало, че това е изцяло физиологичен процес, нови изследвания разкриват съществената роля на имунната система в подпомагането и регулирането на имплантацията. Имунната система на майката не е просто пасивна бариера, а играе активна и сложна роля в създаването на условия за успешна имплантация, като разпознава ембриона като полу-чуждо тяло и подпомага неговото приемане и растеж.

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА

Имплантацията представлява уникално имунологично предизвикателство. Ембрионът, който е генетично различен от майката заради бащините гени, може потенциално да бъде разпознат от имунната система на майката като чуждо тяло, което да доведе до неговото отхвърляне. За да настъпи бременност, имунната система трябва да постигне деликатен баланс между защитата на майката от инфекции и позволяването на ембриона да се имплантира и развива. Този баланс включва комбинация от имунен толеранс, модулация и селективна активност на имунните клетки.

КЛЮЧОВИ ИМУННИ КЛЕТКИ, УЧАСТВАЩИ В ИМПЛАНТАЦИЯТА

Няколко имунни клетки са от съществено значение за процеса на успешна имплантация, като те допринасят както пряко, така и косвено за приемането и растежа на ембриона. Сред тях най-важни са:

– Утеринни (маточни) NK клетки (uNK). Тези клетки са най-многобройните имунни клетки в ендометриума по време на ранната бременност. За разлика от традиционните NK-клетки, които унищожават заразени или абнормални клетки, uNK клетките имат модифицирана функция. Те подпомагат ремоделирането на маточните кръвоносни съдове и отделят цитокини, които създават благоприятна среда за ембриона. Те са критични за осигуряването на адекватен кръвен поток към развиващата се плацента и по този начин подпомагат подхранването на ембриона.

– Макрофаги. Те допринасят за ремоделирането на тъканите, като премахват апоптотични (умиращи) клетки и клетъчни остатъци от лигавицата на матката. Макрофагите произвеждат растежни фактори, като съдов ендотелен растежен фактор (VEGF), които са от съществено значение за ангиогенезата (образуването на нови кръвоносни съдове) около мястото на имплантацията. Тази ангиогенеза е жизненоважна за доставката на кислород и хранителни вещества към развиващия се ембрион.

– Регулаторни T-клетки (Tregs). Tregs са отговорни за индуциране на имунен толеранс по време на имплантацията. Те предотвратяват атаката на имунната система на майката срещу ембриона, като намаляват имунния отговор към бащините антигени, присъстващи в плода. Tregs отделят противовъзпалителни цитокини, като интерлевкин-10 (IL-10), които създават локализирана имунно-потискаща среда, необходима за оцеляването на ембриона в ранните етапи на бременността.

ИМУННА МОДУЛАЦИЯ И ИМПЛАНТАЦИЯ

Имунната система преминава през серия от промени по време на „прозореца на имплантация“, периодът, през който ендометриумът е възприемчив към ембриона. Това се нарича „имунна модулация“.

– Цитокинни мрежи. Цитокините са малки сигнални протеини, които регулират имунните реакции. По време на имплантацията маточната среда се измества към противовъзпалително състояние, основно регулирано от цитокини като интерлевкин-10 (IL-10), трансформиращ растежен фактор-бета (TGF-β) и левкемичен инхибиторен фактор (LIF). Тези молекули потискат прекомерните възпалителни реакции, които биха могли да навредят на ембриона, като същевременно подпомагат ремоделирането на тъканите и съдовите промени, необходими за имплантацията.

– Баланс между про- и противовъзпалителни реакции. Успешната имплантация зависи от прецизно настроен баланс между възпалителни и противовъзпалителни сигнали. В началото се изисква лек възпалителен отговор, за да се позволи на трофобласта (външния слой на ембриона) да проникне в маточната лигавица. След този начален етап обаче е необходим преход към противовъзпалителна среда, за да се подпомогне продължаващото развитие на ембриона и да се избегне имунно отхвърляне.

ИМУННА ДИСФУНКЦИЯ И НЕУСПЕШНА ИМПЛАНТАЦИЯ

Имунната дисфункция може значително да допринесе за неуспех на имплантацията, водеща до безплодие или повтаряща се загуба на бременност. Недостатъчен имунен толеранс, прекомерно възпаление или недостатъчен брой регулаторни T-клетки могат да доведат до отхвърляне на ембриона. Състояния като автоимунни заболявания, хронични възпаления и инфекции могат да доведат до бурен имунен отговор, който да предотврати успешната имплантация.

Освен това, абнормната активност или функция на утеринните NK-клетки се свързва с неуспех на имплантацията. Прекомерната цитотоксичност или липсата на подходящо производство на цитокини от тези клетки може да попречи на създаването на адекватно кръвоснабдяване за ембриона, което пречи на неговото развитие.

ТЕРАПЕВТИЧНИ ПОДХОДИ

С оглед на критичната роля на имунната система при имплантацията, репродуктивните специалисти все повече се фокусират върху имуномодулиращи терапии за подобряване на резултатите от имплантацията, особено при жени с повтарящи се неуспехи на имплантацията (RIF) или повтаряща се загуба на бременност (RPL). Някои от тези терапии включват:

– Имуносупресивни медикаменти.  Ниски дози кортикостероиди  понякога се използват за намаляване на прекомерните имунни реакции по време на ранните етапи на бременността.

– Интравенозни имуноглобулини (IVIG). Терапията с IVIG може да помогне за модулиране на абнормни имунни реакции при жени с RIF, като подпомага създаването на по-толерантна имунна среда.

– Интралипидна терапия. Интралипидните инфузии, които представляват смес от мазнини и хранителни вещества, са показали, че могат да променят активността на NK-клетките и да подобрят резултатите от имплантацията при жени с имунно свързано безплодие.

– Стратегии за повишаване на Tregs. Продължават изследванията за идентифициране на терапии, които могат да увеличат броя и активността на регулаторните T-клетки, подпомагайки толеранса към ембриона и успешната имплантация.

NK КЛЕТКИ – КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ?

BACK