• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
Кофеинови напитки

КОФЕИНОВИ НАПИТКИ

Кофеинът присъства под някаква форма в диетата на почти всеки. Той има ефекти върху организма – както полезни, така и вредни. И тук важи правилото, че дозата е определяща.

Без значение дали е набавен чрез кафето, чая или шоколада, кофеинът действа ободряващо, ускорява метаболизма и подобрява паметта. Освен това той повишава кръвното налягане, учестява сърдечните съкращения и има диуретично действие.

КАФЕ И ФЕРТИЛИТЕТ

Няма категорични данни доколко кофеиновите напитки влияят на фертилитета. Предполага се, че прекалената им консумация може  да увеличи времето, необходимо на една жена да забременее. При мъжете проблемът е свързан с качеството на сперматозоидите и най-вече дефекти в тяхната ДНК. Най-вероятно това се дължи не само на кофеина, а и на други вредни навици (например кафе с цигара).

КОФЕИН И БРЕМЕННОСТ

Кофеинът преминава през плацентата. Той действа стимулиращо върху плода  – нарушава съня му и увеличава движенията му . Поради съдосвиващото си действие намалява кръвотока в пъпната връв и плацентата. Това увеличава риска от преждевременно раждане и поднормено тегло на бебето.

Много гинеколози разрешават на пациентките си консумация на минимални количества кафе по време на бременност. Поради факта, че кофеин има и в някои храни като черния шоколад, Ви съветваме да се въздържате.

ЕНЕРГИЙНИТЕ НАПИТКИ – МОДЕРНА АЛТЕРНАТИВА

Съдържанието на кофеин в енергийните напитки е доста по-високо отколкото в една стандартна чаша кафе. На етикета на много от тях не пише точно какво е количеството на кофеина. Така лесно може се предозира.  Освен това повечето енергийни напитки  са богати и на захар. Добавянето на витамини в тях не трябва да Ви залъгва, защото отрицателните ефекти реално са повече.

ПРЕДОЗИРАНЕ С КОФЕИН – КАК ДА ГО РАЗПОЗНАЕМ?

Чувствителността към кофеина е индивидуална. Възможно е при бързо приемане на висока доза кофеин да получите сърцебиене, аритмия, гадене и повръщане. По-голяма опасност има за хората със сърдечни проблеми. Симптомите отшумяват за няколко часа, но не трябва да се пренебрегват, а да се потърси помощ.

 

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА ПРИ БРЕМЕННОСТ

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА ПРИ БРЕМЕННОСТ

Фолиевата киселина или витамин B9 е необходима за правилното функциониране на много ензими и клетъчното делене. Приемът й е важен за всички, като нуждата от нея се удвоява при бременност.

ЗАЩО Е ТОЛКОВА ВАЖНА?

Фолиевата киселина е полезна както за бебето, така и за майката. Тя предпазва плода от дефекти на невралната тръба като спина бифида и аненцефалия. Приемът й е свързан с намален риск от преждевременно раждане и други вродени аномалии.Фолиевата киселина стимулира образуването на еритроцити у майката, като по този начин я предпазва от анемия.

КОГА ТРЯБВА ДА СЕ ПРИЕМА?

Необходимо е известно време, за да се достигнат оптималните нива на фолиева киселина в организма. Ако планирате да забременеете, трябва да започнете приема 2-3 месеца преди зачеването.

Около 80% от бременностите по света са непланирани. Жените разбират, че са бременни около шестата гестационна седмица, когато нервната система на плода е започнала развититето си. Поради тази причина специалистите съветват жените в репродуктивна възраст да приемат хранителна добавка с фолиева киселина. В САЩ се справят с проблема, като обогатяват тестените изделия с нея.

КАК ТРЯБВА ДА СЕ ПРИЕМА?

Някои хора носят генетична мутация, която прави усвояването на фолиева киселина по-трудно. Вероятността и Вие да притежавате тази особеност, не трябва да Ви плаши. Единственото, което е препоръчително да направите, е да избирате хранителни добавки, съдържащи L-метилфолат (L-methylfolate) , а не обикновена фолиева киселина.

Не на последно място е важна и дозата. Бременните се нуждаят от около 500 микрограма фолиева киселина дневно, като приемът може да продължи и по време на лактацията.  Много храни (спанак, ядки, бобови и др.) са богати на фолиева киселина. За съжаление, нужното количество трудно може да се набави чрез храната, затова изборът на подходящи пренатални витамини е от съществено значение.

 

ИНДИКАЦИИ ПРИ СЕКЦИО

ИНДИКАЦИИ ЗА СЕКЦИО

Поради напредъка в медицината Цезаровото сечение вече е рутинна операция. Индикациите да се избере този метод са много и за доста жени той е единственият начин да родят безопасно.

КОГА СЕ ПРАВИ СЕКЦИО?

Понякога майката страда от заболявания, които биха направили нормалното раждане опасно за нея. Такива са неповлияващата се от медикаменти еклампсия или тежка сърдечна недостатъчност. Диабетът също е предпоставка за прибягване към Цезарово сечение поради наднорменото тегло на плода. Ако страдате от късогледство над 3 диоптъра, напъните при раждане могат да доведат до отлепване на ретината. Наличието на аномалии на плацентата (предлежаща, враснала или отлепена) или твърде тесен таз са абсолютни индикации за цезарово сечение.

От страна на плода индикациите са свързани с косо или напречно положение, както и с изпадане на пъпната връв във влагалището. Седалищното предлежание не е абсолютна индикация за оперативна намеса. Ако бременността е многоплодна, раждането може да протече по естествен път, стига първият близнак да е в главично положение.

СПЕШНО СЕКЦИО

Раждането е изключително динамичен процес, който се мени постоянно. В редки случаи и след внимателна преценка от страна на лекаря се прибягва до спешно секцио. Обикновено това се случва при спадане тоновете на плода или прекалено дълъг и безуспешен родилен процес. След “изтичането на водите” плодът вече не е предпазен от околоплодния мехур и рискът от инфекция нараства с течение на времето.

СЕКЦИО ПО ЖЕЛАНИЕ

При липса на медицински показания за секцио, вагиналното раждане винаги трябва да бъде насърчавано. Някои майки искат бебето им да се роди на определена дата. Тази практика не е в интерес на детето и може да има сериозни последствия. Съществуват предположения, че нормалното раждане засилва имунитета на бебето заради контакта с влагалищната флора.

Ако изпитвате страх от родилния процес, обсъдете притесненията си с акушер-гинеколога си или дори с психолог. В крайна сметка Цезаровото сечение е сериозна операция с дълъг възстановителен период. И все пак ако това е Вашето решение, то следва да бъде уважавано.

ВИРУСЕН ГРИП И НАСТИНКА

РАЗЛИКА МЕЖДУ ВИРУСЕН ГРИП И НАСТИНКА

РАЗЛИКА МЕЖДУ ВИРУСЕН ГРИП И НАСТИНКА

В сезона на грипа и настинките да останеш здрав, е направо късмет. За съжаление, този факт въобще не е обнадеждаващ за тези, които са по-податливи на инфекции, сред които са бременните и жените, опитващи се да забременеят.

Грипът и настинката си приличат много.  Ако началото на заболяването Ви е било рязко, втриса Ви, имате болки в мускулите и главоболие, то най-вероятно имате грип. Настинката протича по-леко и основните оплаквания са запушен нос и възпалено гърло.

БРЕМЕННОСТ И ГРИП

Имунната система на бременните особено след първия триместър е отслабена, за да не бъде атакуван плодът. Това увеличава риска да хванете грип или настинка.

Някои от най-тривиалните лекарства като ибупрофен и аспирин са противопоказани при бременност. Те имат тератогенен ефект – могат да увредят плода. Винаги се консултирайте с личния лекар и четете листовката преди да вземете каквото и да е лекарство. И запомнете – антибиотиците не лекуват грип.

ИН ВИТРО И ГРИП

Проблемите с фертилитета несъмнено водят до стрес. От своя страна, стресът е причина за понижен имунитет. Ако се разболеете по време на ин витро цикъла си, е възможно да се стигне до прекъсването му или отлагане на някои манипулации (в зависимост от това на какъв етап сте). Това не е повод да криете симптомите си. Дори напротив – информирайте лекуващия  Ви акушер-гинеколог и при най-леките грипоподобни оплаквания.

КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ

Вирусът на грипа се предава по въздушно-капков път. Когато болните кихат и кашлят, той се разпространява във въздуха и всеки може да се зарази.

Ограничете излизанията, докато епидемията отмине и избягвайте контактите с болни хора. Ако все пак Ви се налага да отидете някъде, можете да използвате предпазна маска. Не забравяйте, че маската трябва да се сменя с нова през около 2 часа.

Противогрипната ваксина не пречи на забременяването и може да се постави и на бременни жени, осигурявайки имунитет на плода до 6 месеца след раждане.

За да имате положителни резултати, тези правила трябва да се спазват от цялото семейство.

BACK