Качеството на яйцеклетките играе ключова роля за женската плодовитост . Здравите яйцеклетки имат най-голям шанс да се развият в ембрион, да се имплантират в матката и да доведат до успешна бременност.
Важно е да се отбележи, че не съществува конкретен тест за определяне на качеството на яйцеклетките. Вместо това, в практиката се комбинират различни изследвания, които ни дават информация за женската фертилност.
Съвременните методи за определяне качеството на яйцеклетките включва изследване на яйчниковия резерв, хормонални изследвания, както и трансвагинална ехография. Предвид се взема и възрастта на жената, защото е пряко свързана с количеството и качеството на яйцеклетките.
ВЪЗРАСТ И КАЧЕСТВО НА ЯЙЦЕКЛЕТКИТЕ
С напредването на възрастта нараства броят на яйцеклетките с хромозомни аномалии, тоест съдържащи твърде малко или твърде много хромозоми. Ако оплождането настъпи с такава анормална (анеуплоидна) яйцеклетка, ембрионът ще наследи съответната аномалия. Повечето анеуплоидни ембриони или няма да успеят да се имплантират в матката, или ще доведат до спонтанен аборт. В някои случаи плодът бива износен, но страда от хромозомни дефекти. Пример за такъв е синдромът на Даун, при който децата имат допълнителна 21-ва хромозома.
На 30-годишна възраст около 70% от яйцеклетките на жените са хромозомно нормални. На 40 години само около 35% от яйцеклетките са без аномалии. Това е една от причините фертилността да намалява с напредването на годините.
ЯЙЧНИКОВ РЕЗЕРВ
За разлика от мъжете, които образуват сперматозоиди през целия си живот, жените се раждат с фиксиран брой незрели яйцеклетки (1-2 милиона). От тях само няколкостотин узряват и достигат до овулация, тоест могат да бъдат оплодени.
Нормално е яйчниковият резерв да намалява с напредването на възрастта. Понякога този процес започва по-рано (преди 40-годишна възраст). Това състояние наричаме преждевременно изчерпан яйчников резерв. Трябва да се прави разлика между „преждевременно изчерпан яйчников резерв“ и „преждевременна менопауза“. При преждевременната менопауза има пълен стоп на овулацията. При преждевременно изчерпан яйчников резерв настъпва овулация, но доста по-рядко. Отделените при тази овулация яйцеклетки, обаче, са с понижено качество.
При съмнения за преждевременно изчерпан яйчников резерв, Вашият акушер-гинеколог ще назначи хормонални изследвания (Антимюлеров хормон, FSH, LH), както и ехография на яйчниците. В зависимост от резултатите и придружаващата патология, ще Ви бъдат представени варианти за лечение.
ХОРМОНАЛНИ ТЕСТОВЕ
- Антимюлеров хормон. Антимюлеровият хормон се секретира от гранулозните клетки на фоликулите в яйчниците. Концентрацията му е пропорционална на броя на фоликулите. Следователно, колкото повече са фоликулите, толкова по-висока ще е концентрацията на АМХ.
- Фоликулостимулиращ хормон (FSH). FSH е от решаващо значение за развитието на фоликулите. Той се секретира от хипофизата и стимулира узряването на фоликулите в яйчниците. Високата концентрация на FSH на 3ти ден от цикъла е свързана с по-малък яйчников резерв.
- Естрадиол (E2). Изследва се заедно с FSH на 3тия ден. Преждевременното покачване на естрадиола ранно във фоликулярната фаза е предизвикано от увеличаващи се нива на FSH при жени с намаляващ яйчников резерв.
ТРАНСВАГИНАЛЕН УЛТРАЗВУК
Трансвагиналният ултразвук ни позволява да оценим броя на антралните фоликули в яйчниците. Ултразвукът обикновено се провежда между третия и дванадесетия ден от цикъла и се извършва чрез преброяване на общия брой фоликули между 4 и 9 милиметра в двата яйчника. Фоликулите са яйцеклетки, които потенциално могат да узреят и да овулират. По-малък брой фоликули означава, че може да имате проблеми с качеството и количеството на яйцеклетките.
КАКВО СЛЕДВА ОТТУК НАТАТЪК?
След интерпретация на резултатите от изследванията Ви, Вашият акушер-гинеколог ще Ви предложи план за действие, съобразен със здравословното Ви състояние и лични предпочитания.
Ако имате притеснения относно фертилността си, можете да се консултирате с репродуктивните специалисти на Ню Лайф.