• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
Кърменето

КЪРМЕНЕТО – ОСНОВНИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ

Кърменето от край време се смята за най-добрия източник на хранителни вещества за новороденото.

Имам ли достатъчно кърма?

Това е основният въпрос, който си задава всяка майка от момента на първото поставяне на бебето на гърда. Дали му е достатъчно, дали се нахранва, дали всичко е наред…

В първите дни след раждане количеството коластра, което гърдите Ви произвеждат е напълно достатъчно за хранителните нужди на бебето.

В следващите няколко седмици след раждането бебето има нужда да суче много често, защото стомахчето му е малко, то бързо се уморява и не може да поема големи количества кърма, за да се засити за дълги интервали от време.

В началото може да е трудно да се ориентирате дали храната  е достатъчна за бебето. Най-простичкото правило за ориентир е да следите памперсите. През първия месец от живота на детето изхожданията са изключително чувствителен показател и могат да ви ориентират кога всичко е наред и кога е нужно да търсите помощ.

Известно е, че понякога храненето с шише може да доведе до отказ на бебето от гърдата и кърмещите майки често биват предупреждавани да не използват шишета. Но има ситуации, когато се очаква дохранването да е продължителна и съществена част от плана за хранене или бебето е в по-сериозно състояние, което изисква храненето да отнема минимум усилие, тогава родителите избират шишетата.

Тъй като обаче храненето с шише действително носи риск за успеха на кърменето, е важно то да се прави по начин, който максимално наподобява и пази уменията за хранене на гърдата. Ще се спрем на няколко важни момента при избора на шише и биберон:

Шишето – Единственото важно при избора на шише е материалът, от който е произведено. Поради сериозни съмнения за здравословни рискове от бисфенол А е за предпочитане да избирате пластмасови шишета, за които е доказано, че не съдържат бисфенол А – или стъклени шишета.

Биберонът – Успехът при съчетаването на гърда и шише зависи в огромна степен от две неща:
Силата на струята и скоростта, с която млякото се излива в устата
Доколко позицията на устните и езика на бебето върху биберона са подобни на позицията при кърмене.

Наблюдавайте внимателно засукването на бебето на биберон за следните неща:

Колко голям ъгъл се постига в ъгъла между устните на бебето – остър или тъп? При кърмене на гърдата се стремим устните да са широко отворени с ъгъл повече от 120 градуса и е важно на шишето да се случва същото.

Как лежат устните върху биберона – дали някоя от тях е притисната и всмукната навътре?

Има ли отвори в ъгълчетата на устата, от които изтича мляко?

Отговорите на тези въпроси ще ви ориентират доколко биберонът, който използвате, ви позволява да имитирате максимално добре кърменето. Целта е устните на бебето да са широко отворени, без да са напрегнати и без горната да е прехапана навътре. Вакуумът, който образуват около биберона, трябва да е добър и да няма изтичане на мляко отстрани.

Каучук или силикон?
Това е въпрос на лично предпочитание.
Каучуковите биберони са от натурален материал, по-меки са и може да са по-удобни за новородено бебе. Недостатъкът им е, че се износват бързо.
Силиконът е по-твърд и изцяло синтетичен материал, но е значително по-устойчив, което – съчетано с привлекателната му прозрачност – го прави предпочитан от повечето майки.

КЪРМЕНЕ – ЗАЩО Е ВАЖНО КАКТО ЗА БЕБЕТО, ТАКА И ЗА МАЙКАТА?

ПРЕТОПЛЯНЕ НА БЕБЕТО

ПРЕТОПЛЯНЕ НА БЕБЕТО – КАК ДА ГО ИЗБЕГНЕМ?

Лятото е в разгара си, а високите температури – факт.

Как да предпазим бебето от жегите? – е въпрос, който всяка майка си задава. Какво трябва да имаме предвид и за какво да внимаваме – прочетете в следващите редове.

През първите месеци на  новороденото, терморегулацията му  е все още   несъвършена. То е неспособно да реагира адекватно на резките температурни промени, настъпващи в заобикалящата го среда. Поради тези си  физиологични особености бебетата в първите месеци са по-податливи, както на охлаждане, така и на претопляне . Претоплянето особено в летните месеци  често засяга и по-големи деца, но претоплянето изобщо в детска възраст може да бъде следствие  на много фактори – климат, неподходящо  облекло, висока температура в детската стая, дебели завивки и т.н  .

Потните жлези  все още не функционират през първите месеци след раждането и това и причината тялото да не може да се охлажда  чрез изпотяване.

В следващите редове ще обърнем внимание на няколко признака, които се асоциират с претоплянето и  за които трябва да внимаваме:

  • Повишена телесна температура и прояви на сънливост
  • Учестено дишане
  • Зачервяване на лицето или други части на тялото
  • Изпотяване в областта на главата или челото
  • Състояние на нервност
  • Гадене или повръщане
  • Обрив, характеризиращ се с малки червени пъпчици по лицето, вратлето, коремчето, гърба, гърдите слабините и други части на тялото.

Как да избегнем претоплянето на бебето?

  1. Стайната температура трябва да е в здравословния диапазон до 24 градуса
  2. Избягвайте излагането на бебето на директна слънчева светлина, особено в обедните часове, когато слънцето е най-силно.
  3. Не обличайте детето с повече слоеве облекло, отколкото вие самите носите в момента – като по възможност дрехите да са от естествена материя
  4. Никога не оставяйте бебето си в автомобила си без надзор.
  5. През летните месеци след баня избягвайте да мажете бебето с кремове, лосиони или олиа.

Лeĸoтo пpeтoплянe, пpoявявaщo ce caмo c oбpив, нe ĸpиe cepиoзни pиcĸoвe зa здpaвeтo нa дeтeтo, ocвeн  временен дискомфорт. Когато обаче то е в по-висока степен мoжe дa дoвeдe дo пoвpъщaнe, нapyшeниe нa eлeĸтpoлитния бaлaнc, oбeзвoднявaнe и други по-сериозни проблеми.

Какво да правим, ако все пак това се случи :

-възможно най-бързо осигурете прохладна стая в която да сложите детето

-осигурете влажни кърпи с хладка , но не студена вода и  наложете по кожата

– ако е възможно давайте често на малки глътки вода

– премерете температурата и ако тя не пада под 39 градуса – се обърнете към  вашия лекар

В заключение става ясно , че при правилно поведение в различни от лятото сезони  и избягване на  причините водещи до претопляне  през горещите ленти месеци, бихме могли   да  си спестим  неприятните преживявания, както за бебето така и за цялото семейство.

ИЗТОЧНИК: АПТЕКИ ЗАПАД

НЕЖНА ГРИЖА – СЪВЕТИ ЗА МАЛКИТЕ СЪКРОВИЩА

BACK