• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
ВИТАМИН D И ЗАБРЕМЕНЯВАНЕ

ВИТАМИН D И ЗАБРЕМЕНЯВАНЕ

Скъпи приятели,

решихме да поговорим тази седмица за витамините и по специално за Витамин Д. „Защо е важно да получавате този витамин, как действа той на организма и до колко може да ви навреди“ са някои от въпросите, които ще разгледаме.

Най-известната функция на витамин Д е свързана с абсорбацията на калций в червата. Само че неговото действие не спира дотам . Недостатъчността на витамин Д играе важна роля при развитието на автоимунни заболявания, злокачествени заболявания, както и проблеми с фертилитета.

Рецептори за витамин D

В женската полова система има рецептори за витамин Д. Активната форма на витамин Д (калцитриол) повлиява гените, свързани с производството на естрогени . Калцитриолът оказва влияние върху имплантацията на ембриона, както и върху имунните клетки в маточната кухина, които го предпазват от инфекции по време на бременността. Недостатъчността на витамин Д по време на бременност се свързва с някои усложнения като високо кръвно налягане.

Витамин Д е особено важен за жени, на които предстои ин витро процедура. Според няколко проучвания съществува връзка между количеството витамин Д в организма и успеха на ин витро процедурата.

Сигурно вече се убедихте в необходимостта от адекватни нива на витамин Д в организма. Използваме думата „адекватни“, защото витамин Д, също като витамини А, Е и К, е мастноразтворим и се съхранява в черния дроб. Излишъкът от тези витамини не може да се изхвърли с урината и те могат да се предозират. Поради тази причина е задължително да следвате стриктно инструкциите на вашият лекуващ лекар за прием на добавки, съдържащи тези витамини.

ЗАЩО МНОГО БРЕМЕННИ ОТ ИН ВИТРО ЗАБРЕМЕНЯВАТ С БЛИЗНАЦИ

ЗАЩО МНОГО БРЕМЕННИ ОТ ИН ВИТРО ЗАБРЕМЕНЯВАТ С БЛИЗНАЦИ?

Скъпи приятели,

Както много от вас знаят една ин витро процедура включва изваждане на яйцеклетки след хормонална стимулация, тяхното оплождане, култивиране на получените ембриони и съответно връщането на най-добрите от тях в матката на пациентката (т. нар. ембриотрансфер). Максималният брой ембриони, които могат да бъдат върнати в матката на пациентката при процедурата по ембриотрансфер, е регламентиран в Наредба №28 за Дейностите по Асистирана Репродукция. Този брой зависи от фактори като възрастта на пациентката, броя на предишните неуспешни ин витро опити и стадия на развитие на върнатите ембриони (например Ден 3 или Ден 5).

Важно е да се знае обаче, че връщането на 2 ембриона се прави не с цел постигане на двуплодна бременност, а с цел повишаване на шансовете за постигане на бременност, независимо двуплодна или едноплодна. При свежия ембриотрансфер винаги се връщат ембрионите с най-добра морфология, тоест тези които изглеждат най-добре. Въпреки това ембриологът никога не може да знае кой ембрион ще се имплантира, тоест няма 100 % корелация между морфологията на ембриона и неговия имплатационен потенциал. Затова връщането на повече ембриони дава по-голям шанс за бременност, но и значително увеличава риска тази бременност да бъде двуплодна.

Консултирайте се с вашия акушер-гинеколог, специалист по лечение на безплодие, за да прецените кой е най-добрият вариант във вашия случай.

МОГАТ ЛИ ПРЕКАЛЕНИТЕ ТРЕНИРОВКИ ДА НАВРЕДЯТ НА ФЕРТИЛИТЕТА?

При жени с нормално телесно тегло редовните тренировки намаляват стреса и спомагат за поддържане на оптимално телесно тегло – фактори, необходими за лесно и бързо забременяване.

При жени с наднормено тегло

При жени с наднормено тегло се препоръчва отслабване и промяна в диетата, преди забременяване. Това обаче в никакъв случай не означава крайно рестриктивни диети и тренировъчен режим, несъобразен с тяхното досегашно ниво на физическа активност. Такъв тип диети и тренировки няма да подобрят шансовете им за забременяване. Като водят до рязко повишаване на нивата на стрес хормона кортизол, преумора и възможни травми.

Прекалените тренировки при слаби жени

Прекалените тренировки при слаби жени пък могат да доведат до много нисък процент на телесни мазнини. Естрогените (група женски полови хормони) се синтезират и в мастната тъкан, което означава, че ниският процент мастна тъкан води до намалено производство да естрогени. Това може да доведе до нередовна менструация (олигоменорея) или пълна липса на менструация  (аменорея) , следователно и до проблеми със забременяването. Разбира се, тези случаи са изключително крайни и са по-вероятни при професионални спортистки.

Не се отказвайте от спорта, но бъдете разумни в начинанията си!

 

CHOOSING A SPERM DONOR

КАКВО ДА ГЛЕДАМ КОГАТО ИЗБИРАМ ДОНОР НА СПЕРМАТОЗОИДИ?

Скъпи приятели,

Както много от Вас знаят клиника Ню Лайф има договор с Европейска Банка за донорски сперматозоиди, което позволява на Вас, нашите пациенти, да избирате от над 100 донора на сперматозоиди.

КАК ОБАЧЕ ДА ИЗБЕРЕТЕ ПРАВЕЛНИЯ ДОНОР ЗА ВАС?

Всички донори са млади мъже, на възраст между 18 и 40 години, с отлични спермални показатели, с отрицателен тестов резултат, както за всички задължителни трансмисивни заболявания (HIV, хепатит B, хепатит C и пр.), така и за често срещани генетични заболявания (Таласемия, Сърповидна клетъчна анемия, Кистозна фиброза и пр.). Информацията, предоставена за всеки донор от нашия списък, включва:

–        Раса/Етнически произход

–        Кръвна група

–        Ръст и тегло

–        Естествен цвят на косата и очите

–        Образование/Професия

Въпреки че различните пациенти държат на различни неща, ако имате партньор е добре донорът да бъде със същата кръвна група като партньора ви или като вас. Причината за това ще илюстрирам чрез един пример. Ако вие сте с 0+ кръвна група, а партньорът ви е с А+, няма как вашето дете да бъде с кръвна група различна от 0+ и А+. Тоест ако изберете донор с В+ кръвна група, например, има вероятност детето ви също да бъде с кръвна група В+, което няма как да се получи от двама родители с кръвни групи 0+ и А+.

Ако пациентката е с отрицателен резус фактор се пропоръчва и донорът да бъде с отрицателен резус фактор. Целта е да се минимизира риска от т. нар. хемолитична болест на новороденото. Mайката атакува червените кръвни клетки на плода, поради наличието на определен протеин на повърхността на тези клетки.

SKINCARE DURING PREGNANCY

АЛТЕРНАТИВНА ГРИЖА ЗА КОЖАТА ПРЕЗ БРЕМЕНОСТТА

Промените в тялото по време на бременност засягат и кожата. При едни тя става суха, при други – мазна, а някои жени получават акне или пигментации. Част от продуктите, които нанасяте върху кожата си, могат да окажат влияние върху плода, затова е важно да знаете кои съставки са безопасни и кои не са.

КАК ДА СЕ СПРАВИМ с АКНЕТО?

Популярно решение: продукт със салицилова киселина, която се абсорбира през кожата и, във високи дози, може да навреди на плода.

Алтернатива за бременни: продукти, съдържащи гликолова или млечна киселина. За още по-добри резултати, комбинирайте с процедури със синя светлина, която има антибактериално действие и е напълно безопасна.

ГРИЖА ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ

Популярно решение: ретиноевата киселина (витамин А), която стимулира клетъчното делене и е сред най-използваните продукти против стареене. Освен това тя е подходяща при лечение на акне. За съжаление обаче, тя също попада в „черния списък“.

Алтернатива: Кремове с витамин С , който е мощен антиоксидант, избистря тена и заглажда кожата.

СЛЪНЦЕЗАЩИТА

Популярно решение: химически слънцезащитни кремове с активна съставка оксибензон. Освен че предлагат по-малка защита от UVA лъчите в сравнение с физическите слънцезащитни кремове, химическите кремове също така проникват в кожата и могат да навредят на плода.

Алтернатива: физическите слънцезащитни кремове (!не спрейове!), чиито основни съставки са цинков оксид и титаниев диоксид. Според проучвания на Американската Агенция за Контрол на Храните и Лекарствата (Food and Drug Administration (FDA)) тези вещества не се абсорбират през кожата и са безопасни за вас и вашето бебе.

КОИ ПРОЦЕДУРИ СА БЕЗОПАСНИ?

Процедури като лазерна епилация, филъри, ботокс, пилинги с високо съдържание на киселини и микродермабразио са противопоказани.  Поглезете се с почистване на лице или различни хидратиращи терапии. Препоръчително е те да бъдат извършени от специалист и не забравяйте да предупредите, че сте бременна, за да може процедурата да бъде съобразена с нуждите Ви.

Препоръчително е да се консултирате със специалист относно грижата за кожата Ви през бременността. Ако сте използвали някое от горепосочените „вредни“ вещества, не се тревожете твърде много, а просто сменете използвания продукт с безопасен такъв.

SUNLIGHT EXPOSURE AND PREGNANCY

СЛЪНЦЕ И БРЕМЕННОСТ

Позволени ли са слънчевите бани по време на бременност? Да, но само ако се спазват някои правила.

Хормоналните промени, които настъпват с бременността правят кожата по-чувствителна към слънчевите лъчи, поради което можете да изгорите много по-бързо. Освен това, излагането на слънце без подходяща слънчева защита влошава хиперпигментациите по кожата, характерни за бременността. Използвайте слънчева защита с активната съставка ТИТАНИЕВ ДИОКСИД, който не се абсорбира през кожата и не достига до плода.

Бременността предразполага тялото към по-бързо прегряване и дехидратация, които могат да намалят кръвотока към плацентата и достигането на хранителни вещества до плода. Плодът получава топлина и от плацентата и матката, следователно прегряването на майката се отразява и на него. Как да избегнете тези проблеми? Стойте на сянка между 12 и 16 часа, когато слънцето е най-силно и пийте между 2 и 3 литра течности на ден. А ако не можете да плувате, сега е моментът да се научите! Плуването укрепва сърцето, мускулите и не натоварва ставите.

Не се отказвайте изцяло от слънцето! Синтезата на витамин Д започва в кожата благодарение на UV-лъчите . Витамин Д е необходим за обмяната на калция и фосфора, имунната система и костите. Недостатъчност на витамин Д е свързана с повишен риск от прееклампсия.

Слушайте тялото си, за да  се радвате на здравословно  и релаксиращо лято.

5 СУПЕРХРАНИ, ОСОБЕННО ПОЛЕЗНИ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТТА

Човешкото тяло е една впечатляваща машина, особено по време на бременност. Промените, които настъпват през този период изискват балансиран хранителен режим, защото това, което ядете вие, „яде“ и вашето бебе.

В тази статия ще Ви представим 5 суперхрани, на които трябва да наблегнете.

1. Ядки

Ако имате алергии към тях, можете да ги пропуснете. В противен случай нямате оправдание! Ядките са източник на протеини, фибри и полезни мазнини. Скорошни проучвания установяват, че децата на жени, които консумират ядки редовно, по-рядко страдат от алергии към тях.

2. Кисело мляко

Киселото мляко притежава протеини, калций и витамин D. Полезните бактерии в него допринасят за правилното функциониране на храносмилателната система и предотвратяват гъбичните инфекции, които се срещат често при бременните.

3.Сушени плодове

Богати са на фибри и са лесно преносими. Сушените плодове трябва да са без добавена захар, иначе се превръщат в калорийна бомба. Консумирайте ги между храненията или когато сте навън, за да намалите желанието за вредни храни.

4.Сок от лайм

Бременните жени често страдат от недостатъчност на витамин С. Сокът от лайм е напълно безопасен като фреш или добавен към вода. Той влияе добре на храносмилателната система, кръвното налягане  и съдържа калий, който е полезен за нервната система на плода.

5.Червено месо

Това включва телешко, свинско и агнешко. Червеното месо е богато на цинк, желязо и протеини и подпомага образуването на колаген, еритроцити и костна тъкан. Подбирайте месо без много тлъстини и го приготвяйте така, че да не остане сурово.

Особено през първите месеци от бременността, повечето жени изпитват глад за всички онези храни, които трябва да се избягват – тестени и захарни изделия (т. нар. junk food). Това се дължи на резките хормонални промени и е нормално. Ако сте сред тези дами, не се опитвайте да стоите напълно настрана от тези храни, но и не ги правете основен източник на енергия. Ключът е в баланса.

Donor eggs

Координаторите на Донорската програма за яйцеклетки провеждат консултации относно програмата и по Skype

Скъпи приятели,
От днес, 11 Юли 2017 Координаторите на Донорската програма за яйцеклетки провеждат консултации относно програмата и по Skype с предварително запазен часна тел. +359 32/ 693 693. Услугата има за цел да улесни всички пациенти, които нямат възможност да дойдат лично или се намират извън границите на Република България.

Чрез предварително уговорен час за разговор по скайп, ще имате възможност да се видите и поговорите с нашите консултанти виртуално, където те ще отговорят на всичките ви въпроси относно програмата. За да се свържете с нас по Скайп, моля намерете ни –потребителско име: NewLifeClinic.

С това нововъведение от наша страна се надяваме да улесним максимално комуникацията  с Вас, нашите пациенти!

Даряване на яйцеклетки и защо процедурата излиза по-скъпо от стандартна ин витро процедура

Скъпи приятели,

Това е първата статия по тема, пожелана от Вас! Благодарим Ви за темата, надяваме се статията да ви бъде полезна.

Редът, по който се осъществява процедуратапо даряване на яйцеклетки, е строго регламентиран и подробно описан в Наредба 28 за Дейностите по Асистирана Репродукция. Според наредбата е „недопустимо да се оказва натиск или да се ПРЕДЛАГА ОБЛАГА върху потенциалните донори на яйцеклетки от страна на медицински персонал, потенциални реципиенти, близки и роднини на донора.“

„Възможно е донорите на овоцити да бъдат ОБЕЗЩЕТЯВАНИ В РАЗУМНИ РАЗМЕРИ за направени разходи: пътни, за настаняване и престой, за отсъствие от работа, за причинен дискомфорт или болка, пропуснати ползи и др.“

Всичко, което излиза извън рамките, цитирани по-горе е в нарушение на закона.

ЗАЩО ТОГАВА Е ПО-СКЪПО ?

Набирането, селектирането и консултирането на донори на яйцеклетки коства ресурси на дадено лечебното заведение или донорската банка, която го извършва. Освен обещетяването на донора за изброените по-горе разходи, тя (донорът) трябва да премине през всички медицински прегледи и предварителни изслведвания, през които преминава една ин витро пациентка. Същото важи и за реципиента на оплодените донорски яйцеклетки. Тоест разходите за тези прегледи и изследвания са двойни. Освен това и донора и реципиента подлежат на хормонална стимулация – донора за отделяне на по-голям брой яйцеклтеки, а реципиента за постигане на оптимални параметри за имплантация на върнатите ембриони и съответно бременност. В много случаи на донора и реципиента се правят допълнителни манипулации (напр. генетични изследвания за донора, хистероскопия за реципиента и пр.).

Цената на програмата за донорски яйцеклетки до голяма степен зависи и от естеството на самата програма. Ако лечебното заведение работи с чуждестранни донорски банки, програмата е по-скъпа, поради разходите по замръзяване, транспорт и размръзяване на яйцеклетките. Предимството на този тип програма е по-големият избор от донори и краткият период на чакане до стартиране на програмата.

5 съвета как да оцелеете 2-те седмици чакане

Току-що сте преминали през ин витро процедура и са Ви казали, че ще разберете резултата чак след две седмици! Ако е така, продължавайте да четете, защото в тази статия ви даваме 5 съвета как по-лесно да преминете през най-трудния период за всяка жена, която се опитва да зачене – двете седмици до първия тест за бременност.

1. „Не“ на свръханализирането

Погрешно е всяка лека болка в тазовата област да се свързва с успеха на ин витро опита, защото източниците на дискомфорта могат да бъдат много, включително и предстояща менструация.  Класическите симптоми на ранна бременност (гадене, болки в гърдите и корема и др.) са твърде сходни с тези на предменструалния синдром, а и е малко вероятно да се появят на петия ден след процедурата по ембрио трансфер.

2. Не бързайте с тестовете за бременност

Популярните тестове за бременност са ефективни чак след като мензисът Ви закъснее, т.е. около 2 седмици след ембрио трансфера. Те отчитат нивото на хормона чХГ (човешки хорионгонадотропин) в урината. Тъй като чХГ се приема стандартно по време на хормоналната стимулация (напр. под формата на Прегнил) е възможно да получите фалшиво положителен резултат, ако направите теста твърде рано. Кръвният тест е по-надежден начин за потвърждаване на бременността от уринарния, така че когато дойде моментът ви съветваме да отидете в медицинска лаборатория или друго подходящо здравно заведение!

3. Съветвайте се с лекаря си, а не с интернет

В интернет действително има море от информация и може би ви се струва, че там можете да намерите отговори на всичките си въпроси?! Проблемът е, че източникът на тази информация е непроверен, а в много случаи и неизвестен. Когато става въпрос за вашето здраве и това дали ще забременеете или не, доверявайте се само на най-сигурния източник на информация – вашия акушер-гинеколог, специалист по лечение на безплодие!

4. Движете се и се срещайте с хора

Освен ако състоянието Ви не го изисква, няма причина да лежите по цял ден. Умереното спортуване води до отделяне на ендорфини, които ще Ви накарат да се чувствате по-щастлива, а разходките и срещите с хора ще отвлекът мислите ви и ще ви разсеят.

5. Настройте се позитивно за бъдещето независимо от резултата

Нищо, което правите, през тези две седмици няма да промени резултата от теста към по-добро. Ако той е отрицателен, това не е защото не сте лежала достатъчно, карали сте се с партньора си или сте плакали няколко пъти. Самообвиненията само ще влошат нещата.

Най-доброто, което бихте могли да направите, е да продължите със живота си и да се настроите позитивно за бъдещето!

BACK